4 jednoduché spôsoby, ako vyčistiť mikrovlnku bez chemikálií

ako vyčistiť mikrovlnku

Mikrovlnná rúra je jedným z najviac používaných spotrebičov v kuchyni, ale často zostáva zanedbaná a znečistená. Čistenie mikrovlnnej rúry nemusí byť nepríjemnou úlohou a nemusíte používať chemické prípravky. V tomto článku sa pozrieme na jednoduché spôsoby, ako vyčistiť mikrovlnku pomocou bežných domácich potrieb. Tieto triky sú lacné, bezpečné a účinné na odstránenie nečistôt a škvŕn z vnútornej časti mikrovlnnej rúry.

Zostavili sme zoznam najlepších trikov na čistenie mikrovlnnej rúry bez použitia chemických prípravkov. Čistenie mikrovlnnej rúry bude prekvapivo jednoduché. 

Čistenie mikrovlnnej rúry octom​

Ako vyčistiť mikrovlnku octom? Zmiešajte dve polievkové lyžice bieleho octu s dvoma šálkami vody v miske vhodnej do mikrovlnnej rúry. Ak nie ste fanúšikom vône bieleho octu, môžete pridať pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja na prekrytie zápachu.

Zmes dajte na päť minút do mikrovlnnej rúry. Môže začať mierne vrieť, ale to je v poriadku; chcete, aby sa v mikrovlnnej rúre čo najviac zaparilo, aby sa zmäkčila akákoľvek odolná mastnota a špina.

Pred otvorením dvierok mikrovlnnej rúry počkajte aspoň 10 minút. Miska, jej obsah a para môžu byť horúce aj po uplynutí tejto doby, preto buďte mimoriadne opatrní.

Vyberte sklenený tanier z mikrovlnnej rúry a utrite ho čistou handrou. Pri manipulácii s tanierom buďte obzvlášť opatrní, pretože je pravdepodobne šmykľavý, keď je vlhký.

Utrite vnútro mikrovlnnej rúry – vrátane bokov, dvierok, vrchnej a spodnej časti – pomocou mäkkej handry alebo papierových utierok. Dbajte na to, aby sa do vetracích otvorov nedostala žiadna kvapalina, pretože by to mohlo v budúcnosti spôsobiť mechanické problémy. Ak v mikrovlnnej rúre stále vidíte škvrny, ponorte špongiu do zvyškového roztoku vody/octu a jemne vydrhnite.


ako vyčistiť mikrovlnku

Nakoniec vložte otočný tanier a voila! Opäť máte čistú mikrovlnnú rúru.

ako vyčistiť mikrovlnku

Čistenie mikrovlnnej rúry citrónom​

Pre tých, ktorým sa nepáči vôňa bieleho octu, môže byť čistenie mikrovlnnej rúry citrónom skvelým riešením. 

Aby ste z citróna dostali čo najviac šťavy, najskôr ho na kuchynskej linke vyváľajte a tlačte naň ako keď šúľate šúľance. 

Nakrájajte citrón na polovicu a vytlačte šťavu do nádoby vhodnej do mikrovlnnej rúry, pričom povyberajte všetky semienka.

Do nádoby vložte aj vylisované polovice citróna. Zmiešajte citrónovú šťavu s približne jednou šálkou vody.

Nádobu vložte do mikrovlnnej rúry a na päť minút ju zapnite na maximum. Rovnako ako pri octovom roztoku, aj tento nechajte odležať aspoň 10 minút, aby ste sa náhodou neobarili pri vyberaní nádoby.

Vyberte sklenený tanier a vyčistite ich mäkkou handričkou. Potom utrite vnútro mikrovlnnej rúry handrou alebo papierovými utierkami.

Vložte otočný tanier späť a užite si sviežu vôňu vašej čerstvo vyčistenej mikrovlnnej rúry.

Čistenie mikrovlnnej rúry sódou bikarbónou​

Jedlá sóda je prírodný dezodorant a čistič, preto vynikajúco poslúži na odstránenie nečistôt a špiny z mikrovlnnej rúry.

Začnite zmiešaním aspoň dvoch polievkových lyžíc sódy bikarbóny s jednou šálkou vody v nádobe vhodnej do mikrovlnnej rúry.

Zmes dajte na päť minút do mikrovlnnej rúry. Táto zmes vytvorí extra hustú paru, ktorá rozbije špinu a zabíja nepríjemný zápach.

Po piatich minútach nádobu opatrne vyberte.

Odstráňte otočný tanier. Utrite ho handrou a potom utrite vnútro mikrovlnnej rúry vlhkou handričkou.

V prípade, ak para neuvoľni všetky zvyšky jedla, namočte špongiu do zmesi jedlej sódy a vody a použite túto pastu na vydrhnutie zvyškov nečistôt.

ako vyčistiť mikrovlnku

Čistenie mikrovlnnej rúry pomocou melamínovej penovej špongie

ako vyčistiť mikrovlnku

Špongia z melamínovej peny známejšia pod značkou Magic Eraser – skutočne pôsobí ako mágia. Aj keď si možno myslíte, že by ste ju nemali dávať do mikrovlnnej rúry, použitie tejto špongie je skvelým pomocníkom pri čistení mikrovlnnej rúry.

Po vybratí otočného taniera jednoducho špongiu mierne navlhčite, aby sa aktivovala melamínová pena. Potom malými krúživými pohybmi vyčistite sklenený tanier a vnútro mikrovlnnej rúry, pričom dbajte na to, aby sa do vetracích otvorov nedostala žiadna vlhkosť.

Ak je vaša mikrovlnná rúra veľmi znečistená, vložte naspäť otočný tanier. Potom namočte špongiu z melamínovej peny do vody a na päť minút ju vložte do mikrovlnnej rúry.

Po vychladnutí použite špongiu na utretie posledných zažratých kúskov jedla a špiny. Vaša mikrovlnná rúra by mala byť čistá a voňavá.

Pridaj komentár