8 tipov pre čistenie domácnosti pomocou citrónov

Využite prirodzené bieliace, odmasťovacie a antibakteriálne vlastnosti citrónu, aby ste úspešne zvládli všetky druhy domácich prác šetrným spôsobom.

Citrón je skvelou prírodnou alternatívou pre chemické čistiace prostriedky, ktoré môžu byť škodlivé pre naše zdravie a životné prostredie. 

Od čistenia kuchyne až po upratovanie kúpeľne, tieto jednoduché a lacné triky pomôžu zanechať Vašu domácnosť krásne voňavú a čistú.

Lacné a prírodné riešenie pre krásne voňavý domov. Prinášame Vám 8 tipov pre čistenie domácnosti pomocou citrónov.

 
8 tipov pre čistenie domácnosti

Citróny majte vždy v zásobe

Odborníčka na upratovanie radí mať po ruke čerstvé a mrazené citróny na všetky druhy domácich prác. “Ak potrebujete iba malú časť citróna, zvyšok rozštvrťte a zmrazte. “Kupujem citróny vo výpredaji, nakrájam ich a zmrazím, aby boli vždy pripravené.” 

Umiestnením citróna na 15 minút do horúcej vody alebo zohriatím v mikrovlnnej rúre na nízkej teplote (pred vložením citrónu do mikrovlnnej rúry prepichnite jeho vrchnú časť, aby ste zabránili výbuchu) maximalizujte množstvo šťavy, ktorú z citróna dostanete.

Citróny dokážu účinne bojovať aj proti mravcom​​

Mravce môžu byť nepríjemnými hosťami vo Vašej domácnosti, ale často nemusíte používať chemické prípravky na ich odstránenie.

Citrónová šťava a citrónová kôra sú bezpečné pre domáce zvieratá a ľudí, zároveň však dokážu odrádzať mravce od vstupu do vášho domova. 

Zistite, odkiaľ mravce prichádzajú, postriekajte oblasť citrónovou šťavou a zastrčte citrónovú kôru do otvorov a trhlín, aby ste zastavili prichádzajúce mravce.

Vynikajúci spôsob ako vyčistiť vzduch v domácnosti​

Citróny sú skvelým spôsobom, ako osviežiť domácnosť a zbaviť sa zatuchnutých pachov.

Existuje mnoho jednoduchých spôsobov, ako využiť citróny na odstránenie pachov v rôznych miestnostiach vo Vašej domácnosti.

Jednoducho stačí povariť nakrájané citróny v hrnci s vodou asi hodinu. Pariace sa výpary nahradia zatuchnuté pachy letnými vôňami. 

Tesne pred vysávaním nakvapkájte do vrecka pár kvapiek citrónovej šťavy.

Zmiešajte citrónovú šťavu a vodu v malej fľaštičke a použite osviežovač bez chemikálií, aby ste odstránili rôzne pachy v domácnosti.

8 tipov pre čistenie domácnosti
8 tipov pre čistenie domácnosti

Čistiaci prostriedok na okna z citrónov​

Citrón môže byť tiež skvelým prírodným čistiacim prostriedkom na čistenie okien. Citrónová šťava a kyselina citrónová v nich obsiahnuté majú schopnosť rozpúšťať a odstraňovať nečistoty a mastnotu na skle.

Vložte sódu do rozprašovača a pridajte lyžičku citrónovej šťavy. Namiesto sódy je možné použiť aj destilovanú vodu s prímesou citrónovej šťavy.

Potom nalejte roztok do sprejovej fľaštičky a použite ho na čistenie okien. Nanesiete ho na sklo a potom ho utrite do sucha pomocou čistej handry alebo novín. 

Citrón ako univerzálny čistiaci prostriedok​​

Citrón je skvelým univerzálnym čistiacim prostriedkom, ktorý môžete použiť na čistenie mnohých povrchov vo Vašej domácnosti. Má prirodzené antibakteriálne, bieliace a odmasťovacie vlastnosti, čo ho robí ideálnym pre odstránenie škvŕn, pachov a nečistôt.

Zmiešaním 8 dielov bieleho octu, 4 dielov citrónovej šťavy, 4 dielov vodky, pár kvapiek esenciálneho oleja z citrónovej trávy.

Prípadne nechajte citrónovú kôru niekoľko týždňov odležať v destilovanom bielom octe; kyselina citrónová zo šupiek bude extrahovaná octom, týmto spôsobom vytvoríme silný čistič.

8 tipov pre čistenie domácnosti
8 tipov pre čistenie domácnosti

Leštidlo na nábytok bez chemikálií​

Citrón môže byť použitý ako prirodzené leštidlo pre nábytok.

Zmiešajte jeden diel citrónovej šťavy s dvoma dielmi olivového alebo iného rastlinného oleja, aby ste vytvorili leštidlo na nábytok bez chemikálií, ktoré zakryje škrabance a zanechá vysoký lesk. Votrite leštidlo do povrchov nábytku pomocou mäkkej handričky.

Kyselina citrónová pomôže odstrániť škvrny a nečistoty, zatiaľ čo olivový olej poskytne lesk a ochranu pre drevo. Tento prírodný spôsob čistenia a leštenia nábytku je šetrný k okolitému prostrediu a tiež pomáha chrániť vaše zdravie tým, že eliminuje potrebu použitia chemických čistiacich prostriedkov.

Prírodná dezinfekcia vyrobená z citrónu​

Citrónová šťava a citrónová kyselina môžu byť tiež použité ako prírodné dezinfekčné prostriedky v domácnosti. Citrón má antibakteriálne vlastnosti, ktoré mu umožňujú zabíjať baktérie a iné mikróby, ktoré sa môžu nachádzať v rôznych častiach vašej domácnosti.

Kľučky dverí, kľučky auta, kľučky chladničky, telefóny, ovládače televízora a iné často používané povrchy pretrite handričkou nastriekanou zmesou citrónovej šťavy a vody.

Tento prírodný spôsob dezinfekcie nielenže odstraňuje baktérie, ale aj vám umožní použiť šetrný a bezpečný spôsob na dezinfekciu vašej domácnosti.

8 tipov pre čistenie domácnosti
8 tipov pre čistenie domácnosti

Citrón vybieli oblečenie a odstráni pachy​

Na odstránenie rôznych škvŕn z bielych látok použite citrónovú šťavu (pod zašpinenú látku umiestnite savú čistú handru, ktorá škvrnu absorbuje a ochráni vašu pracovnú plochu). Tričká so škvrnami v podpazuší získajú nový život, keď ich ošetríte 50-50% roztokom vody a citrónovej šťavy naneseným na škvrnu a necháte 30 minút pôsobiť pred samotným praním.

Rozžiarte biele prádlo pridaním kvapôčky citrónovej šťavy do cyklu plákania.

Odstráňte pachy z práčky: Čerstvo vyprané uteráky páchnuce zatuchnutím? Pridajte 1/2 šálky fľaškovanej citrónovej šťavy do práčok plnených zhora a 1/4 šálky fľaškovanej citrónovej šťavy do pračiek plnených spredu a vyperte uteráky.

Čistenie mikrovlnnej rúry a umývačky riadu citrónom

Vložte misku s citrónovou šťavou do mikrovlnnej rúry a nechajte ju zovrieť. Citrónová šťava sa vyparí a zmäkči uviaznuté nečistoty. Následne vyčistíte mikrovlnku pomocou handričky.

Vyčistite umývačku riadu. Umiestnite misku citrónovej šťavy do horného koša a spustite normálny cyklus umývania. Šťava sa zmieša s cirkulujúcou vodou a odstránia sa škvrny z tvrdej vody a nahromadeného železa.

8 tipov pre čistenie domácnosti
8 tipov pre čistenie domácnosti

Pridaj komentár