Ako odstrániť krv z oblečenia? Osvedčené tipy

 

 

Odstránenie krvných škvŕn z oblečenia môže byť náročné, ale s niekoľkými účinnými postupmi a správnymi prostriedkami je to možné. 

Nasledujúce metódy vám pomôžu zbaviť sa krvných škvŕn a obnoviť čistotu vášho oblečenia.

Ako odstrániť krv z oblečenia

Rýchle opláchnutie studenou vodou:

Ako správne prať farebnú

Je dôležité začať odstraňovať krvné škvrny čo najskôr.

Ak sa vám dostane na oblečenie krvná škvrna, okamžite ju opláchnite studenou vodou. 

Pri oplachovaní škvrny nechajte tečúcu vodu pôsobiť zo zadnej strany tkaniny. Týmto spôsobom zabránite tomu, aby sa krv zapustila hlboko do vlákien, čo uľahčí následné odstránenie škvrny.

Môžete vyskúšať aj jednoduchý trik s kockou ľadu. Po prvom vypláchnutí postihnutého miesta pod studenou vodou zoberte kocku ľadu a jemne ju trením potierajte po škvrne. Kocka ľadu je skvelá na odstraňovanie škvŕn na báze bielkovín, vrátane krvných škvŕn. Tento trik je vhodný aj pre obuv, matrace, koberce a ďalšie textílie, ktoré nie je možné prepláchnuť vodou. 

Špeciálny prípravok na škvrny alebo mierne mydlo

Na odstránenie krvných škvŕn z oblečenia môžete naniesť malé množstvo špeciálneho prípravku na škvrny alebo jemného tekutého mydla priamo na krvnú škvrnu. 

Potom jemne vmasírujte tento prostriedok do tkaniny pomocou čistej handričky alebo kefy. 

Dôkladne opláchnite oblečenie studenou vodou, pričom sa uistite, že ste odstránili všetok prípravok a zvyšky krvi. 

Týmto spôsobom budete mať väčšiu šancu na úspešné odstránenie krvnej škvrny.

 
Biely ocot pri praní

Biely ocot a citrón

Ako odstrániť krv z oblečenia

Ak škvrna nemizne pomocou predchádzajúcich metód, môžete vyskúšať použitie bieleho octu alebo citrónu. 

Navlhčite škvrnu bielym octom a nechajte ho pôsobiť niekoľko minút. Biely ocot pomáha rozpúšťať krvné škvrny a odstraňovať ich z tkaniny. Po pôsobení octu dôkladne opláchnite škvrnu studenou vodou. Ak sa škvrna neodstráni úplne, môžete postup zopakovať. Nezabudnite však skontrolovať, či je použitie octu bezpečné pre konkrétny druh tkaniny, prípadne vykonajte test na skrytom mieste oblečenia, aby ste predišli možnému poškodeniu.

Citrón je taktiež skvelým prírodným prostriedkom na odstraňovanie krvných škvŕn. Jeho kyslosť a enzýmy pomáhajú rozpúšťať bielkovinové znečistenia a zároveň neutralizujú nepríjemné zápachy. Namočte postihnutú časť oblečenia do studenej vody na približne 15-30 minút. Tento krok pomáha predpripraviť škvrnu na ďalšie ošetrenie. Po namočení aplikujte čerstvú citrónovú šťavu priamo na krvnú škvrnu. Nechajte pôsobiť asi 10-15 minút. Potom jemne pretierajte tkaninu medzi prstami alebo pomocou mäkkej kefy. Opláchnite oblečenie studenou vodou, aby ste odstránili citrónovú šťavu a zostávajúce zvyšky krvnej škvrny. Následne oblečenie vyperte.

Peroxid vodíka

Peroxid vodíka je účinným prostriedkom na odstránenie krvných škvŕn z oblečenia. 

Peroxid vodíka naneste priamo na krvnú škvrnu a jemne ho vmasírujte do tkaniny. Nechajte ho pôsobiť niekoľko minút, aby mal čas rozpustiť škvrnu. Potom opláchnite oblečenie dôkladne studenou vodou. 

Peroxid vodíka je dobrým prostriedkom na odstránenie krvných škvŕn, ale môže vybieliť farbu, takže je dôležité skontrolovať, či je použitie vhodné pre konkrétny druh tkaniny a vykonať test na skrytom mieste oblečenia, aby ste predišli možnému poškodeniu farby.

Ako odstrániť krv z oblečenia

Soda bikarbóna a voda:

Ako odstrániť krv z oblečenia

Na odstránenie krvných škvŕn z oblečenia môžete vytvoriť pastu zmiešaním sódy bikarbóny s malým množstvom vody. 

Jednoducho zmiešajte sódu bikarbónu s vodou, aby ste vytvorili hustú pastu. Potom naneste túto pastu priamo na krvnú škvrnu a nechajte ju pôsobiť asi 30 minút. Po uplynutí času pastu jemne zotrite a opláchnite oblečenie studenou vodou. 

Sóda bikarbóna je účinným prostriedkom na odstraňovanie krvných škvŕn vďaka svojim čistiacim vlastnostiam. Je dôležité si však uvedomiť, že nie všetky tkaniny sú odolné voči sóde bikarbóne, preto je vhodné pred použitím pasty vykonať test na skrytom mieste oblečenia.

Soľ

Okamžite opláchnite škvrnu studenou vodou. Pomocou tečúcej vody zo zadnej strany tkaniny odstráňte čo najviac krvi.

Pripravte si roztok soli a studenej vody. Približne 2 lyžice soli rozpustite v pohári studenej vody. Ponorte postihnutú časť oblečenia do roztoku soli a nechajte ju namočenú asi 30 minút. Soľ pomáha rozpustiť krvnú škvrnu a uľahčuje jej odstránenie. Po uplynutí 30 minút vyberte oblečenie z roztoku soli a opatrne vytierajte škvrnu mäkkou kefou alebo handričkou. Robte jemné kruživé pohyby, aby ste uvoľnili krv z tkaniny. Opláchnite oblečenie v studenej vode a skontrolujte, či sa škvrna odstránila. Ak nie, môžete postup zopakovať alebo skúsiť inú metódu odstraňovania škvŕn od krvi. Po odstránení škvrny dôkladne opláchnite oblečenie a umyte ho v príslušnom pracom cykle podľa pokynov na etikete.

Ako odstrániť krv z oblečenia

Zubná pasta

Ako odstrániť krv z oblečenia

Okamžite opláchnite škvrnu studenou vodou. Aplikujte malé množstvo bezfarebnej zubnej pasty priamo na škvrnu. 

Dôkladne ju vmasírujte do tkaniny pomocou mäkkej kefy alebo čistej handričky. Používajte jemné krúživé pohyby a postupujte opatrne, aby ste nepoškodili vlákna.

Nechajte zubnú pastu pôsobiť na škvrne aspoň 15-20 minút. Tým sa umožní, aby sa aktívne zložky pasty vstrebali do tkaniny a pomohli rozpustiť krvnú škvrnu.

Opláchnite oblečenie studenou vodou a skontrolujte, či sa škvrna úplne odstránila. Ak je potrebné, môžete postup zopakovať.

Po odstránení škvrny dôkladne opláchnite oblečenie a vyperte.

Pranie v studenej vode:

Po ošetrení krvnej škvrny odporúčame vložiť oblečenie do práčky a umyť ho v studenej vode. 

Teplá alebo horúca voda môže spôsobiť, že sa krvná škvrna zapustí ešte hlbšie do tkaniny, čo zťaží jej odstránenie. 

Použitie studenej vody pomáha udržať škvrnu na povrchu a zvyšuje šance na úplné odstránenie. 

Ak je to možné, môžete tiež pridať do pracieho cyklu špeciálny čistiaci prostriedok určený na odstraňovanie škvŕn, aby ste dosiahli lepšie výsledky. Nezabudnite sa tiež riadiť pokynmi na ošetrovanie oblečenia uvedenými na etikete, aby ste minimalizovali riziko poškodenia tkaniny.

 
Ako odstrániť krv z oblečenia

Pred použitím akýchkoľvek čistiacich prostriedkov alebo metód odstránenia krvných škvŕn z oblečenia, je dôležité si uvedomiť, že nie všetky metódy budú účinné na všetkých typoch tkanín. Odporúča sa skontrolovať etiketu oblečenia a zistiť, aké postupy sú bezpečné pre daný materiál. Ak si nie ste istí, vyskúšajte vybranú metódu na skrytej časti oblečenia, aby ste predišli možnému poškodeniu tkaniny. V prípade pochybností alebo cenných kusov oblečenia sa odporúča vyhľadať profesionálnu čistiareň.

Pridaj komentár