Ako odstrániť vosk z rôznych povrchov?

Ako odstrániť vosk z rôznych povrchov? Škvrny z vosku bývajú často veľkým problémom pri čistení. Odstraňovanie rozliateho vosku môže byť únavné, my Vám však dáme návod ako si hravo so škvrnami od vosku poradiť aj s bežnými domácimi potrebami.

Pokiaľ ide o čistenie roztaveného vosku, existujú dva hlavné postupy:

Použitie tepla alebo zmrazenie. Najlepšia metóda závisí od toho, kde sa vosk rozlial. V našom článku sa dozviete tri spôsoby použitia tepla na čistenie rozliateho vosku a jednu možnosť na bezpečné odstránenie vosku z predmetov, ktoré vydržia zmrazenie.

Ako odstrániť vosk
Ako odstrániť vosk

Odstránenie vosku pomocou fénu​

Použitie sušiča vlasov na zmäkčenie a roztavenie vosku tak, aby bol dostatočne poddajný na utretie papierovými utierkami, je najlepšou metódou na vyčistenie rozliateho vosku vo väčšine prípadov. Aj keď je to jednoduchý proces, môže byť časovo náročný, v závislosti od toho, koľko vosku sa rozlialo.

Začnite s najnižším nastavením teploty a prúdenia vzduchu. Nasmerujte ho na rozliaty vosk, asi palec od vosku. Upravte vzdialenosť k vosku, ako aj nastavenie tepla a prúdenia vzduchu podľa potreby, aby sa zabezpečilo, že sušič roztopí vosk. Keď sa vosk roztopí, utrite ho papierovými utierkami. Papierové utierky sú ideálne, pretože papier absorbuje vosk. Otočte alebo vymeňte papierovú utierku, keď sa jej časti nasýtia voskom. Pri práci po častiach opakujte kroky 1 a 2, kým neodstránite všetok vosk.

Ako odstrániť vosk žehličkou​

Ďalšou tepelnou metódou na čistenie rozliateho vosku je použitie žehličky na opätovné zahriatie vosku v kombinácii s papierom na pečenie, ktorý ho absorbuje, keď sa roztápa.

Zahrejte žehličku, začnite na najnižšom stupni. Na vosk položte hárok papiera na pečenie a potom naň položte žehličku. 

Teplo zo žehličky roztopí vosk, ktorý sa vpije do papiera. 

Skontrolujte spodnú stranu papiera, keď vosk začne mäknúť a vstrebávať sa do papiera. 

V prípade potreby zvýšte nastavenie tepla na žehličke a otáčajte papierom, keď sa jeho časti nasýtia voskom.

Ako odstrániť vosk
Ako odstrániť vosk

Ako odstrániť vosk vriacou vodou ​

Toto je ďalší spôsob roztavenia vosku z predmetov, ktoré vydržia vystavenie teplu a sú dostatočne malé, aby sa zmestili do hrnca s vriacou vodou.

Veľký hrniec s vodou priveďte do varu. Vložte poškodený predmet do vriacej vody. Vosk sa roztopí a bude plávať na povrchu vody. Keď sa vosk z predmetu roztopí, odstráňte ho z vody pomocou klieští, aby ste si chránili ruky. Prípadne odstráňte hrniec z ohňa, nechajte vodu vychladnúť, pred vybratím predmetu z vody odstráňte vosk. Zoberte vosk z povrchu vody a vyhoďte ho do odpadu (nevylievajte voskovú vodu do odtoku mohol by sa upchať). 

Ako odstrániť vosk pomocou mrazničky

Keď vosk zamrzne, zmršťuje sa, čo uľahčuje vypadnutie z tvrdých povrchov. 

Ak sa vosk rozlial na malý predmet alebo predmety, ktoré sa zmestia do mrazničky, táto metóda je jednoduchou a relatívne praktickou možnosťou. 

Položku pokrytú voskom vložte do mrazničky. Keď vosk zamrzne, stiahne sa a dá sa odstrániť nechtom, nožom na maslo alebo okrajom lyžice. 

Ako odstrániť vosk
Ako odstrániť vosk

Ako odstrániť vosk v práčke

Ak vosk zo sviečok kvapol alebo sa rozlial na textílie, ktoré je možné prať, ako sú obrusy, záclony alebo odev, zoškrabte ho nožom na maslo alebo hranou lyžice (nepoužívajte nič ostrejšie, aby ste predišli poškodeniu tkaniny). 

Potom podľa pokynov na štítku vyperte predmet v práčke s najteplejším nastavením vody, ktoré tkanina znesie. 

Vosk sa zvyčajne pri praní uvoľní bez toho, aby ste museli z vašej strany vyvíjať ďalšie úsilie. 

Pred sušením skontrolujte, či bol vosk odstránený a či na ňom nezostali žiadne škvrny.

Pridaj komentár