Ako rozmnožiť jahody poplazmi – jednoduchý návod

Rozmnožovanie jahôd poplazmi je skvelý spôsob, ako získavať nové rastliny z existujúcich, zdravých jahôd.

Poplazy sú dcérskymi rastlinami, ktoré sa vytvárajú na hlavných rastlinách a neskôr sa dajú oddeliť a vysadiť ako samostatné rastliny. 

Tieto mladé rastliny môžu dorásť až do výšky jedného metra. Hoci na jednom poplaze môže byť viacero odnoží, odporúča sa vysádzať maximálne prvé dve odnože smerom od hlavnej jahody. To je z toho dôvodu, že tieto prvé odnože majú väčšiu šancu na úspešné zakorenenie a rast.

Ostatné odnože, ktoré sú vzdialené od materskej rastliny, môžu byť slabšie a menej životaschopné. Vysádzanie iba prvých dvoch silných odnoží zabezpečuje, že nové rastliny budú mať dostatočný potenciál na vytvorenie pevných koreňov a úspešný rast.

Jahody v auguste

Rozmnožovanie jahôd poplazmi - bez strihania od materskej rastliny

Ako rozmnožiť jahody poplazmi

Vyberte si silné a zdravé odnože na materskej rastline, ktoré sú vhodné na rozmnožovanie.

Neodstrihujte odnož od materskej rastliny. Odstrihnite iba odnože, ktoré rastú ďalej na pazuche. Odporúča sa vysádzať maximálne prvé dve odnože smerom od hlavnej jahody. 

V mieste, kde sa nová sadenica dotýka pôdy odhrnieme hlinu a jemne ju ňou zasypeme.

 

Ak pôda nie je ideálna, môžete jahodám pomôcť tým, že ich usmerníte do nádob naplnených substrátom s jemnejšou štruktúrou.

Dôležité je udržiavanie dostatočnej vlhkosti v nádobách, pretože to je kľúčové pre úspešné zakorenenie.

Ako rozmnožiť jahody poplazmi
Ako rozmnožiť jahody poplazmi

Sadenicu môžete prichytiť k zemi pomocou ohnutého drôta.Týmto spôsobom zabezpečíte, že nová sadenica bude mať stabilnú polohu a bude mať lepšiu šancu zakoreniť sa do pôdy. Ohnutý drôt môže slúžiť ako opora, ktorá ju udrží v správnej polohe a umožní jej rásť a vyvíjať sa. 

Táto metóda je jednoduchým a účinným spôsobom, ako pomôcť novým sadenicám jahôd pri ich zakoreňovaní a raste.

Srdiečko, teda miesto, kde sa koreňový krk (miesto medzi koreňmi a stonkou) stretáva so stonkou, by malo byť nad povrchom zeme. Toto je kľúčový bod pri výsadbe, pretože ak by bolo srdiečko zahrnuté pod povrchom zeme, mohlo by to spôsobiť hnilobu koreňového krku a následne problémy so zdravím a rastom celej rastliny. Tak isto nie je vhodné aby srdiečko zostalo príliš nad povrchom pôdy.

Pri výsadbe je dôležité dať pozor na správnu hĺbku, aby srdiečko bolo dobre viditeľné a nad povrchom zeme. To umožní rastline správne sa zakoreniť a rásť bez rizika poškodenia.

Ako rozmnožiť jahody poplazmi

Odnože odstrihávame od materskej rastliny až po úspešnom zakorenení a následne presádzame na nové stanovisko.

Rozmnožovanie jahôd poplazmi - odstrihávaním od materskej rastliny

Ako rozmnožiť jahody poplazmi

Vyberte si silné a zdravé odnože na materskej rastline, ktoré už majú dostatočne rozvinutý koreňový systém. Tak isto platí, že vyberáme iba prvé dve odnože smerom od materskej rastliny.

Naplňte kvetináč s otvormi substrátom vhodným pre jahody.

Ostrihnite poplaz od materskej rastliny, pričom zanechajte dostatočný kus stonky, ktorý bude zakorenený.

Poplaz jemne zasaďte do zeme tak, aby bolo srdiečko nad povrchom zeme. To zabezpečí správne zakorenenie.

Keď sa nová sadenica dobre zakorení a začne rásť, môžete ju presadiť na trvalé stanovisko v záhrade.

Jahody by sa nemali pestovať na jednom mieste viac ako 3 – 4 roky. Potom je vhodné jahodovisko zlikvidovať a preložiť ho na iné miesto. Týmto spôsobom sa zabezpečí zdravý rast a úrodnosť vašich jahôd.

Pridaj komentár