Akú zeleninu sadiť v auguste? Výber plodín pre hojnú jesennú úrodu

S príchodom augusta nastáva ideálny čas na výsadbu rôznych druhov zeleniny, ktoré nám prinesú hojnú úrodu neskôr na jeseň alebo na začiatku budúceho roku.

Teplé a slnečné dni poskytujú ideálne podmienky na zakorenenie a rast nových rastlín. 

Akými plodinami sa môžeme nechať inšpirovať a ktoré rastliny sú ideálne na augustovú výsadbu? 

Nižšie nájdete prehľad niekoľkých druhov zeleniny, ktoré si môžete vybrať pre vašu záhradu.

Akú zeleninu sadiť v auguste?

Rukola

Akú zeleninu sadiť v auguste?

Pestovanie rukoly v auguste je skvelým spôsobom, ako obohatiť svoje jedlá o výnimočnú chuť a vôňu. Táto pikantná a šťavnatá listová zelenina je obľúbená pre svoje rýchle klíčenie a prispôsobivosť rôznym kulinárskym využitiam. 

August poskytuje záhradníkom optimálne podmienky na výsadbu rukoly. Teploty sú ešte stále príjemné, slnko svieti dostatočne a rukola má dostatok času na zakorenenie a rast pred príchodom chladnejšieho počasia. Tieto faktory sú zárukou zdravých a chutných listov, ktoré si budete môcť vychutnať vo svojich jedlách.

Aké kroky treba podniknúť pre úspešný pestovateľský zážitok?

Rukole sa darí v dobre priepustnej pôde. Pred výsevom uvoľnite pôdu a odstráňte kamene a nečistoty. Uistite sa, že pôda je po výseve dostatočne vlhká. Rukola potrebuje pravidelné a mierne zavlažovanie, aby sa zabránilo prehratiu pôdy. Rukola rýchlo rastie, a preto je dôležité nechať medzi rastlinami dostatok miesta. Odstraňujte burinu a prípadné prebytočné rastliny.

Zimný pór

Pór je vynikajúcou zeleninou, ktorá môže byť použitá v rôznych jedlách, ako sú polievky, omáčky, šaláty a prílohy. Táto chutná zelenina prinesie do vašich jedál pestrosť a výživu. S trochou starostlivosti a pozornosti môžete vytvoriť bohatú úrodu zimného póru, ktorý bude slúžiť pre vaše kulinárske dobrodružstvá.

Zimný pór potrebuje slnečné alebo polotienisté miesto s dobre priepustnou pôdou. Uvoľnite pôdu do hĺbky približne 15-20 cm. Pridajte kompost alebo zrelé hnojivo pre zlepšenie pôdnej štruktúry a živín. Semená zakryte jemne pôdou, ale nie príliš hlboko. Príliš hlboký výsev môže spomaliť klíčenie. Udržujte pôdu rovnomerne vlhkú, ale nie premokrenú. Pravidelne zalievajte, ak neprší.

Akú zeleninu sadiť v auguste?

Hlávkový, ľadový, rímsky či listový šalát

Sadenie šalátu v auguste môže pridať do vášho záhradného plánu skvelú rozmanitosť a čerstvosť. Hlávkový, ľadový, rímsky a listový šalát patria medzi najobľúbenejšie druhy šalátov a sú nenáročné na pestovanie. 

August je perfektným obdobím na výsev týchto druhov šalátov. Pôda ešte udržuje teplo, čo pomáha rýchlemu klíčeniu a zakoreneniu semien. Okrem toho, menšie slnečné dni a nižšie teploty pomáhajú zabrániť prehrievaniu šalátových rastlín a zlepšujú ich chuť.

Čas od výsevu k zberu sa môže líšiť v závislosti od druhu, no toto obdobie sa obvykle pohybuje medzi 40 a 70 dňami.

Akú zeleninu sadiť v auguste?

Reďkovky

Akú zeleninu sadiť v auguste?

Sadenie reďkoviek v auguste môže priniesť do vašej záhrady osviežujúcu a chutnú zmenu. Táto koreňová zelenina je známa rýchlosťou rastu a výnimočným chuťovým zážitkom. 

Akými spôsobmi môžete zaistiť úspešné pestovanie reďkoviek v tejto fáze roka?

Reďkovky milujú slnečné miesto s čiastočným alebo priamym slnečným žiarením. Pôda by mala byť dobre priepustná, bohatá na humus a dobre zavlažovaná.

Po výseve je dôležité zabezpečiť pravidelné a dostatočné zavlažovanie. Udržiavajte pôdu vlhkú, ale nie premočenú. Rovnako dôležité je pravidelné odstraňovanie buriny, ktorá môže brániť rastu reďkoviek.

Akékoľvek príliš veľké a drevité korene môžu mať horkú chuť, preto sa odporúča zberať ich, keď dosiahnu strednú veľkosť.

Ázijská listová zelenina

Výsadba ázijskej listovej zeleniny v auguste môže vašu záhradu obohatiť o exotické chute a pestrosť farieb.

Táto zelenina je obľúbená pre svoje bohaté využitie v ázijskej kuchyni, no určite si nájde miesto aj vo vašej záhrade. 

Pôdu pripravte tým, že ju dobre zalievajte deň pred výsadbou. Zabezpečte dostatočnú priepustnosť a pôdu obohaťte kompostom alebo hnojivom.

Zvoľte vhodné miesto pre výsadbu a vysaďte semená do riadkov s medzerou podľa odporúčaní na obale semien. Pokryte ich vrstvou pôdy a jemne zalejte.

Dôsledne odstraňujte burinu, aby ste zabezpečili, že zelenina bude mať dostatočný priestor na rast a vývoj.

Akú zeleninu sadiť v auguste?

Je dôležité brať do úvahy miestne podmienky, pôdu a klimatické podmienky, pri výbere zeleniny na výsadbu. Záhradnícke centrá často poskytujú miestne odporúčania a tipy pre optimálnu výsadbu. S výberom správnej zeleniny a dôkladnou starostlivosťou môžete mať úspešnú zeleninovú záhradu, ktorá vás obdaruje počas nasledujúcich sezón.

Pridaj komentár