BARF stravovanie pre psov – prírodná cesta k zdravej výžive

BARF stravovanie sa stáva čoraz populárnejšou voľbou majiteľov, ktorí chcú svojim zvieratám poskytnúť prírodnú a vyváženú stravu. 

Táto metóda výživy sa zakladá na ponúkaní surovej stravy, ktorá je zložená z mäsa, kostí, vnútornosti, ovocia, zeleniny a príloh.

Ak sa rozhodnete prejsť na BARF stravovanie pre vášho psa, je dôležité mať základné vedomosti o tejto metóde a postupovať opatrne.

V tomto článku sa pozrieme na to, pre koho je BARF vhodný, ako prejsť na BARF stravovanie a na čo si treba dať pozor.

BARF stravovanie pre psov

Čo je to BARF?

BARF stravovanie (Biologically Appropriate Raw Food) sa snaží priblížiť psovi jeho pôvodnú, prirodzenú stravu. Tento prístup zahŕňa podávanie surového mäsa, kostí, vnútornosti, ovocia, zeleniny a iných príloh, čím sa snaží poskytnúť psovi výživu podobnú tomu, čo by získal ako dravý druh vo voľnej prírode.

BARF strava sa zameriava na vyvážený pomer živočíšnych bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov. Podávaním surového mäsa a kostí sa psovi poskytuje prirodzený zdroj bielkovín, vápnika a iných dôležitých živín.

Je však dôležité mať na pamäti, že BARF strava vyžaduje primerané vzdelanie, plánovanie a sledovanie, aby sa zabezpečila správna rovnováha výživy. Je potrebné zvoliť vhodné druhy mäsa, vnútornosti a zeleniny, aby sa zabezpečilo dostatočné množstvo všetkých potrebných živín.

Pri prechode na BARF stravu je vhodné postupovať postupne a pozorne sledovať reakcie psa. Niektoré psy môžu mať citlivé tráviace systémy alebo alergie, a preto je dôležité dbať na individuálne potreby vášho psa.

Ak váhate alebo máte otázky týkajúce sa BARF stravovania, odporúča sa konzultovať ich s veterinárnym odborníkom, ktorý vám môže poskytnúť podrobnejšie rady a odporúčania založené na konkrétnych potrebách a zdravotnom stave vášho psa.

Pre koho je BARF vhodný?

BARF stravovanie pre psov

BARF (Biologically Appropriate Raw Food) je vhodný pre psov všetkých vekových kategórií a plemien. 

Je to skvelá voľba pre majiteľov, ktorí chcú mať kontrolu nad stravou svojho psa a zabezpečiť mu optimálnu výživu. 

BARF strava je často odporúčaná pre psy s rôznymi alergiami, tráviacimi problémami alebo pre tých, ktorí majú ťažkosti s priberaním alebo udržaním správnej hmotnosti.

Pre psy s alergiami môže byť BARF strava vhodná, pretože sa vyhýba potenciálnym alergénom obsiahnutým v niektorých komerčných krmivách, ako sú obilniny alebo prídavné látky. 

Taktiež môže byť prospešná pre psy s tráviacimi problémami, pretože obsahuje prirodzene sa vyskytujúce enzýmy a vlákninu, ktoré môžu podporovať trávenie.

Prechod na BARF stravovanie:

 • Konzultácia s veterinárom: Pred začatím BARF stravovania je vhodné konzultovať ju s veterinárom. Veterinár vám môže poskytnúť rady a odporúčania založené na individuálnych potrebách vášho psa.
 • Postupné zavádzanie BARF stravy: Zavedenie BARF stravy by malo byť postupné a závisí aj od toho, ako dlho bol váš psík stravovaný granulami. Niektoré psy sú schopné prejsť na BARF stravu bez problémov, ale iné môžu byť citlivejšie na zmenu stravy. 
 • Ihličkový reflex: Dlhodobé stravovanie granulami môže spôsobiť oslabenie ihličkového reflexu u psov. Ihličkový reflex je prirodzená obranná reakcia organizmu, ktorá pomáha pri správnom prehĺtaní kostí a ich ochrane pred poškodením tráviaceho traktu.

  Ak chcete obnoviť ihličkový reflex vášho psa, môžete postupne začať pridávať surové kosti do jeho stravy. Je dôležité začať s minimálnym množstvom kostí a postupne zvyšovať ich podiel v jedálničku. Prípadne môžete kosti aj pomlieť.

 • Hnačka: Prechod na surovú stravu môže spôsobiť dočasnú očistnú reakciu organizmu. Telo psa sa môže snažiť vylúčiť nahromadené toxíny, čo môže spôsobiť hnačku.

BARF stravovanie pre psov
BARF stravovanie pre psov

Prechod na BARF stravu môže trvať niekoľko týždňov a zvyčajne sa realizuje prostredníctvom jedného z dvoch spôsobov:

 • Postupný prechod: Tento spôsob zahŕňa postupné zavádzanie surovej stravy do bežného jedálnička zvieraťa. Môžete začať pridávaním malých množstiev surového mäsa, ako je mleté mäso alebo kúsky hydinového mäsa, do bežného krmiva vášho zvieraťa. Postupne zvyšujte podiel surovej stravy a znižujte podiel suchého krmiva alebo konzervy. Tento proces by mal trvať približne dva až štyri týždne, pričom každý týždeň by ste mali zvyšovať množstvo surovej stravy a znížiť množstvo suchého krmiva alebo konzervy. 

Podávanie surového mäsa ako odmenu je ďalším spôsobom postupného prechodu na BARF stravu pre vášho psa. Tento prístup môže byť veľmi účinný, pretože motivuje psa k prijímaniu a akceptovaniu surovej stravy.

 • Skokový prechod: Tento spôsob zahŕňa náhly prechod zo súčasného krmiva na BARF stravu. V tomto prípade by ste zo dňa na deň nahradili bežné krmivo BARF stravou. Je dôležité venovať pozornosť tomu, ako váš maznáčik reaguje na tento rýchly prechod. Niektoré zvieratá môžu mať citlivé žalúdky a môžu sa vyskytnúť tráviace problémy, ako je hnačka. Ak sa takéto problémy vyskytnú, mali by ste sa poradiť s veterinárom a prípadne zvážiť postupný prechod.
 

Pravidlá kŕmenia pri prechode na surovú stravu:

 • V prvom týždni sa začína s malými kúskami svaloviny alebo mletého mäsa. Ak nová strava spôsobuje nechuť alebo hnačku, je možné ju prvých pár dní trochu povariť.

 • Pri hnačke je vhodné podávať aj ryžu a uvarenú mrkvu ako podporné jedlo.

 • Postupne sa zväčšuje veľkosť kúskov mäsa, aby pes musel žuť a hrýzť.

 • Vnútornosti sa zaradia do jedálnička v druhom až treťom týždni.

 • Kosti sa začnú podávať až koncom tretieho týždňa. Na začiatok je lepšie začať s pomletými kosťami a postupne pridávať mäkšie celé kosti, ako sú kuracie krídla a skelety.

 • Mliečne výrobky môžu byť zaradené už od začiatku.

 • Zeleninu a ovocie je vhodné dôkladne rozmixovať alebo nastrúhať. Niektoré aromatické druhy a tie, ktoré spôsobujú nadúvanie, je vhodné vynechať.

 • Ako prílohu môžeme zvoliť ryžu či ovsené vločky.

Niektorí ľudia odporúčajú ponechať psa jeden deň bez jedla pred prechodom na BARF stravu. Táto prax je známa ako “pôst”. Dôvodom môže byť čiastočné vyčistenie tráviaceho traktu a zabezpečenie hladu pred prechodom na novú stravu. Avšak, je dôležité mať na pamäti, že pôst pred prechodom na BARF nie je nevyhnutný alebo vhodný pre všetky psy. Niektoré psy môžu mať zdravotné problémy, ktoré by sa mohli hladovaním zhoršiť. Pred akýmkoľvek rozhodnutím o pôste je dôležité konzultovať s veterinárnym lekárom. Veterinár by mal byť schopný posúdiť zdravotný stav vášho psa a dať vhodné odporúčania.

Pri prechode na BARF stravu je dôležité venovať pozornosť správnemu vyváženiu stravy a zabezpečiť, aby zviera dostalo všetky potrebné živiny. Je užitočné informovať sa o správnej kombinácii mäsa, kostí, vnútorností a zeleniny pre zabezpečenie vyváženej stravy. Je tiež dôležité dbať na hygienu a manipulovať so surovým mäsom s opatrnosťou, aby sa minimalizovalo riziko kontaminácie baktériami.

Ako správne zostaviť obsah misky pri BARFe?

BARF strava pre psa sa skladá z rôznych prírodných surovín, ktoré poskytujú potrebné živiny a podporujú zdravie vášho psa. Hlavné zložky BARF stravy zahŕňajú:

 • Surové mäso: Mäso je dôležitou súčasťou BARF stravy. Môže ísť o mäso rôznych druhov, ako je hydina (kuracie, morčacie, husacie, kačacie), hovädzie, jahňacie alebo ryby. Surové mäso by malo byť čerstvé, kvalitné a bez prídavkov. Poskytuje bielkoviny, železo, vitamíny skupiny B a ďalšie dôležité živiny.
 • Kosti: Surové kosti sú dôležité pre zabezpečenie dostatočného príjmu vápnika a fosforu. Je dôležité používať vhodné mäsové kosti, ako sú kuracie krky, krídla alebo rebierka. Nikdy nepoužívajte varené kosti, pretože nemajú pre psa žiadnu výživovú hodnotu a sú pre organizmus nebezpečné, keďže sa môžu roztrieštiť a poraniť vnútorné orgány.
 • Zelenina a ovocie: Zelenina a ovocie dodávajú psovi dôležité vitamíny, minerály a vlákninu. Môžete použiť rôzne druhy zeleniny, ako sú špenát, brokolica, mrkva, tekvica, cuketa a podobne. Ovocie, ako napríklad jablká, banány, čučoriedky či melóny, môže byť vhodnou doplnkovou zložkou.
 • Vnútornosti: Orgány, ako pečeň, obličky, srdce alebo slezina, sú bohatým zdrojom dôležitých živín, ako je vitamín A, vitamíny skupiny B, železo a ďalšie minerály. Môžu sa podávať v malom množstve ako súčasť BARF stravy.
 • Tuky: Tuky sú dôležité pre správnu funkciu organizmu psa a vstrebávanie niektorých vitamínov. Pri BARF strave sa často používa tuk zo surového mäsa alebo pridávanie olejov, ako je olivový, kokosový či lososový olej.
 • Iné prílohy: Ďalšie zložky potravy môžu tvoriť prílohy ako ovsené vločky alebo ryža. 

Je dôležité dbať na vyvážené zloženie BARF stravy, ktorá zahŕňa dostatok bielkovín, tukov, vitamínov, minerálov a vlákniny. Je vhodné konzultovať s veterinárom alebo odborníkom na výživu psa, ktorý vám pomôže prispôsobiť stravu podľa potrieb vášho psa a zabezpečiť mu vyváženú stravu.

Na internete sú k dispozícií rôzne BARF kalkulačky ktoré nám môžu pomôcť správne nadávkovať porciu.

Napríklad:

Časť 3: Pozor na niektoré veci:

BARF stravovanie pre psov
 • Bezpečnosť potravín: Pri používaní surovej stravy je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Mäso by malo byť kvalitné, čerstvé a správne skladované. Hygienické opatrenia pri manipulácii so surovým mäsom sú tiež dôležité.
 • Vyvarovať sa nebezpečným potravinám: Niektoré potraviny sú pre psov toxické, ako napríklad čokoláda, hrozno, cibuľa a avokádo. Je dôležité sa vyvarovať týchto potravín a byť si vedomý zoznamu potravín, ktoré by mali byť pre psov zakázané.
 • Individuálne potreby psa: Každý pes je jedinečný, a preto je dôležité sledovať reakcie vášho psa na BARF stravu. V prípade akýchkoľvek neobvyklých príznakov, ako napríklad tráviace problémy alebo alergie, je dôležité konzultovať s veterinárom.

BARF stravovanie pre psov je vhodnou voľbou pre majiteľov, ktorí chcú svojim psom poskytnúť prírodnú a vyváženú stravu. Pri prechode na BARF stravovanie je dôležité postupovať postupne a konzultovať nejasnosti s veterinárom.

Dôkladná starostlivosť o bezpečnosť potravín a individuálne potreby vášho psa sú kľúčové pre úspešné a zdravé stravovanie BARF metódou. Sledujte svojho psa a prispôsobte stravu jeho individuálnym potrebám pre dosiahnutie najlepších výsledkov.

Pridaj komentár