Neplznúce plemena psov – ideálne do domácnosti

Ak ste milovníkom psov, ale zároveň preferujete plemeno, ktoré nepotrápi vašu domácnosť prebytkom srsti, existuje niekoľko skvelých plemien ktoré neplznú.

Tieto plemená nie sú len krásne a verné, ale ich sklon k minimálnemu plznutiu a hypoalergénna srsť ich robí skvelými spoločníkmi pre tých, ktorí majú alergiu na srsť alebo dbajú na čistotu svojho domova.

Tento článok sa zameriava na plemená psov, ktoré nie sú len nádherné vo svojej exteriérovej podobe, ale sú zároveň aj ideálnymi spoločníkmi pre tých, ktorí si cenia čistotu svojho domova a majú obavy z potenciálnych alergénov.

V článku nájdete top 10 neplznúcich psov.

Neplznúce plemena psov

Pudel

Neplznúce plemena psov

Pudle patria medzi najpopulárnejšie neplznúce plemená psov. Ich krásna kučeravá srsť vyvoláva obdiv svojou eleganciou a taktiež má tendenciu neplznúť.

Vďaka svojej hypoalergénnej srsti sú ideálnymi spoločníkmi pre ľudí trpiacich na alergie, čo umožňuje aj ľuďom s citlivými nosmi potešiť sa prítomnosťou tohto plemena bez obáv o alergické reakcie. 

Pudle tak môžu byť skvelou voľbou pre rodiny, ktoré hľadajú psa s nízkym vylučovaním alergénov a zároveň s priateľským temperamentom a elegantným vzhľadom.

Starostlivosť o srsť pudla si vyžaduje pravidelné umývanie a česanie. Pravidelná starostlivosť o ich srsť pomáha udržiavať hypoalergénnu povahu a zabezpečuje pohodlie pre svojich majiteľov.

Maltézsky psík

Maltezáci sú nežní, inteligentní a majú krásnu dlhú bielu srsť, ktorá je pomerne bezproblémová, pokiaľ ide o plznutie. 

Je to pes, ktorý sa ľahko prispôsobuje rôznym životným štýlom a je ochotný vždy poskytnúť lásku a oddanosť svojmu majiteľovi.

Výhodou Maltezáka je jeho hypoalergénnosť, čo znamená, že môže byť priateľom aj pre ľudí s alergiami na iné plemená psov.

Ich srsť vyžaduje pravidelnú starostlivosť, vrátane česania, strihania a udržiavania čistoty, ale vďaka ich zdriedkavému plznutiu sú Maltezáci vhodným výberom pre tých, ktorí preferujú plemená s minimálnym plznutím.

Neplznúce plemena psov

Bišon

Neplznúce plemena psov

Bichon Frisé sú veselí, hraví a šťastní psi, ktorí sa cítia dobre vo väčších aj menších domovoch. 

Toto plemeno je známe svojou priateľskou a láskavou povahou, čo ich robí výbornými spoločníkmi pre rodiny ale aj jednotlivcov. Bišon je často považovaný za hypoalergénne plemeno, čo znamená, že môže byť vhodný aj pre ľudí trpiacich na alergie na iné plemená psov.

Ich kučeravá srsť plzne minimálne a preto je tento psík ideálnym spoločníkom do domácnosti. Pravidelné strihanie je potrebné na udržanie jej krásy a zdravia, ale inak je starostlivosť o Bišona pomerne nenáročná.

Celkovo toto plemeno, prináša radosť a živosť do domova. Bišoni sú šikovní spoločníci s minimálnymi nárokmi.

Bradáč

Bradači sú známi svojím charakteristickým vzhľadom a zvláštnou srsťou. Majú tvrdú, hrubú srsť, ktorá je hypoalergénna, čo znamená, že môžu byť vhodní aj pre ľudí s alergiami na iné plemená psov. Táto vlastnosť robí Bradáča populárnym pre tých, ktorí hľadajú psa s minimálnym plznutím.

Bradáči sú aktívnymi psami so skvelým temperamentom. Sú odvážni, inteligentní a priateľskí, čo ich robí výbornými spoločníkmi pre rôzne životné štýly. Tieto psy si radi užívajú vonkajší čas a sú ochotné zapojiť sa do rôznych aktivít so svojimi majiteľmi.

Celkovo Bradáči predstavujú plemeno, ktoré prináša nielen svoj charakteristický vzhľad, ale aj priateľský a energický temperament do domova svojich majiteľov.

Neplznúce plemena psov

Shih-tzu

Neplznúce plemena psov

Shih Tzu sú známi svojou dlhou srsťou, ktorá nemá tendenciu plznúť v porovnaní s inými plemenami s podobným typom srsti. 

Starostlivosť o ich srsť vyžaduje pravidelné česanie a úpravu, čo umožňuje udržiavať ju v zdravom a krásnom stave. Vlasy okolo očí by mali byť pravidelne skracované, aby sa minimalizovalo dráždenie očí.

Ich krásna srsť, ktorá nevykazuje výrazné plznutie, môže byť príťažlivým faktorom pre milovníkov psov, ktorí hľadajú elegantného a láskavého spoločníka s výrazným vizuálnym dojmom. Táto srsť sa vyznačuje mäkkými vlnami, ktoré padajú pozdĺž tela psa a vytvárajú elegantný vzhľad.

Sú oddaní a radi sa zapájajú do rodinného života, čím pridávajú radosť a lásku do svojho okolia.

Yorkšírsky teriér

Ich srsť má štruktúru podobnú ľudskej vlasovej štruktúre, čo znamená, že plznú minimálne. Táto vlastnosť robí Yorkšírskych teriérov atraktívnymi pre tých, ktorí preferujú plemená s minimálnym plznutím.

Je však dôležité si uvedomiť, že aj keď Yorkšírsky teriér neplzne, ich srsť neustále rastie a vyžaduje zvýšenú starostlivosť. Pravidelné česanie, strihanie a údržba sú nevyhnutné pre udržanie krásnej a zdravej srsti Yorkšírskych teriérov. Táto starostlivosť tiež zabraňuje tvorbe chuchvalcov, zamotaných úsekov a zabezpečuje pohodlie a zdravie pre psa.

Tieto psy sú obvykle veľmi spoločenské a radi sú so svojou rodinou. Majú radi interakciu s ľuďmi a inými zvieratami.

Neplznúce plemena psov

Basenji

Neplznúce plemena psov

Basenji je považovaný za plemeno psov, ktoré obvykle neplzne. Sú to psi, ktorí majú pôvod v Afrike a sú považovaní za jedno z najstarších plemien psov. Basenji je inteligentný, nezávislý a hrdý pes s výrazným temperamentom. 

Aj keď toto plemeno neprodukuje tak veľa srsťových chumáčikov ako iné, stále si vyžaduje starostlivosť o svoju krátku a hladkú srsť. Pravidelné česanie a kúpanie môžu pomôcť udržať srsť Basenji v optimálnom stave a minimalizovať akékoľvek problémy so srsťou.

Vzhľadom na svoju jedinečnú povahu a nízke plznutie môže byť Basenji vhodnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú psa s minimálnym vylučovaním srsti. 

Je však dôležité si uvedomiť, že každý pes je jedinečný, a starostlivé venovanie pozornosti jeho potrebám je kľúčom k zdravému a šťastnému spoločenstvu.

Portugalský vodný pes

Portugalský vodný pes býva veľmi oddaný svojej rodine. Rád trávi čas so svojimi ľuďmi a zvykne vytvárať silné puto s majiteľmi.

Ich srsť je pomerne hustá a vlnitá, ale obvykle nevytvára veľké srsťové chuchvalce, ako to môže byť u iných plemien psov. Toto robí portugalské vodné psy vhodnými pre ľudí, ktorí majú alergie alebo ktorí preferujú plemená s nízkym vylučovaním srsťových chumáčikov.

Je dôležité mať na pamäti, že aj keď portugalský vodný pes neplzne, ich srsť stále vyžaduje pravidelnú starostlivosť. To zahŕňa česanie, kúpanie a udržiavanie hygieny ich uší.

Celkovo je portugalský vodný pes považovaný za jedno z plemien, ktoré neplzne, čo môže byť výhodou pre mnoho ľudí.

Neplznúce plemena psov

Čínsky chocholatý pes

Neplznúce plemena psov

Čínsky chocholatý pes je plemeno psov, ktoré sa taktiež považuje za nízko plznúce. 

Toto plemeno môže byť vhodnou voľbou pre tých, ktorí majú alergie alebo preferujú plemená s nižším vylučovaním srsti.

Ich srsť vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Pravidelné česanie a umývanie pomáhajú udržiavať srsť v zdravom stave a minimalizovať tvorbu chuchvalcov.

Vzhľadom na ich takmer holé telo majú často vyššiu citlivosť k chladu. V chladnejších podmienkach je potrebné zabezpečiť im vhodné oblečenie.

Čínsky chocholatý pes býva veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Tieto plemená sú známe svojou náklonnosťou k ľuďom a často si vyberú jedného člena rodiny ako svojho najlepšieho priateľa.

Poľský nížinný ovčiak​

Poľský nížinný ovčiak má dvojitý kožuch s hrubým a hustým vonkajším plášťom. Srsť je strednej dĺžky, dostatočne hustá na to, aby poskytovala dobrú ochranu pred poveternostnými podmienkami. 

Ide o plemeno, ktoré neplzne v tradičnom slova zmysle, podobne ako iné plemená s hrubou a hustou srsťou. To znamená, že títo psi nemajú obdobia, kedy by sa výrazne zbavovali srsti.

Avšak, je dôležité si uvedomiť, že aj pes s hrubou srsťou, vrátane Poľského nížinného ovčiaka, potrebuje pravidelnú starostlivosť o svoju srsť. Toto zahŕňa pravidelné česanie a údržbu, aby sa predišlo tvorbe chuchvalcov, uzlín a udržalo sa zdravie kožušiny. Starostlivosť o srsť by mala byť pravidelnou súčasťou ich údržby.

Toto plemeno je považované za inteligentné a schopné učiť sa rýchlo. Majú radi mentálnu stimuláciu a výzvy, preto sú ideálni pre rôzne formy tréningu a cvičenia.

Neplznúce plemena psov

Je vždy dôležité si uvedomiť, že množstvo plznutia môže byť ovplyvnené individuálnymi vlastnosťami psa, jeho stravovaním, genetikou a ďalšími faktormi. Pred nákupom alebo adopciou konkrétneho plemena je vhodné porozprávať sa s chovateľom alebo veterinárom, aby ste získali konkrétne informácie o starostlivosti o dané plemeno a zvážili, či sú jeho potreby v súlade s vašimi preferenciami a životným štýlom.

Vyberte si plemeno, ktoré zapadá do vášho životného štýlu a zažite radosť z poskytovania lásky a starostlivosti svojmu vernému štvornohému priateľovi, ktorý neplzne. Nezabudnite, že každý pes je jedinečný, a preto by ste mali venovať pozornosť aj jeho individuálnym potrebám.

Pridaj komentár