November v záhrade – zoznam najdôležitejších prác

November v záhrade

Zoznam najdôležitejších prác, na ktoré by ste nemali zabudnúť

November je mesiac, kedy sa zima pomaly ale isto blíži a rastliny sa začínajú pripravovať na zimný odpočinok. Aj keď sa v tomto mesiaci v záhrade môže zdáť, že nie je veľa práce, stále je potrebné vykonať niekoľko úloh, aby bola vaša záhrada pripravená na zimu a aby bola pripravená na budúcu sezónu.

Odstraňovanie listov a odpadkov

V novembri padá množstvo lístia a odpadkov, ktoré by ste mali pravidelne odstraňovať, aby sa v záhrade nevytváralo množstvo nečistôt a aby sa zabránilo hnilobe rastlín.

 Odstránené lístie a odpadky môžete použiť na kompostovanie a neskôr použiť ako hnojivo pre záhradu.

Orezávanie rastlín

V novembri je stále vhodný čas na prerezávanie stromov, kríkov a iných rastlín.

 Prerezávanie pomáha rastlinám udržiavať zdravie a tvar a zlepšuje aj rast a kvitnutie. 

Väčšinu stromov a kríkov by ste mali prerezávať v období spánku, teda keď sú rastliny v stave, keď nekvitnú a nepadajú im listy.

Boj proti škodcom a chorobám

V novembri sa môžu vyskytnúť škodcovia a choroby, ktoré môžu poškodiť rastliny. 

 

Preto by ste mali pravidelne kontrolovať rastliny a pri prvých príznakoch škodcov alebo chorôb by ste mali podniknúť kroky na ich kontrolu a odstránenie. 

Hnojenie

Hnojenie v novembri je dobrý spôsob, ako pripraviť pôdu na budúcu sezónu, pretože v zime sa hnojivá rozložia a poskytnú rastlinám potrebné živiny. 

 

Organické materiály, ako napríklad kompost, humus alebo rašelina, pomáhajú zlepšiť štruktúru a zvýšiť obsah organických látok v pôde, čo umožňuje lepšiu absorpciu vody a živín.

Ochrana rastlín pred mrazom

V novembri teploty začínajú pomaly klesať, preto je dôležité pripraviť rastliny na zimu. 

 

Môžete použiť mulčovanie, aby sa rastliny chránili pred mrazom a aby sa zabránilo vysychaniu pôdy. 

 

Taktiež je dôležité pripraviť rastliny, ktoré sú citlivé na mraz, ako sú napríklad ruže a záhradné dreviny tak, že by ste ich mali prikryť agrotextíliou alebo netkaným materiálom.

Sadenie cesnaku

Väčšinou sa na Slovensku cesnak sadí na jeseň, obvykle v októbri alebo v prvých týždňoch novembra. Tento čas sa volí kvôli tomu, že cesnak potrebuje pre rast chladnejšie počasie a dostatok vlhkosti.

Po zasadení cesnaku sa zvyčajne nevyžaduje žiadna ďalšia starostlivosť.
 
 V priebehu zimy by cesnak mal byť chránený pred silnými mrazmi, a keď príde jar, je dôležité ho pravidelne polievať a hnojiť.
V záhrade sa v novembri nevykonáva toľko prác ako v predchádzajúcich mesiacoch, ale stále je potrebné sa o rastliny starať a pripravovať ich na zimu. Pravidelná údržba pomáha udržiavať záhradu v dobrom stave a zlepšuje rast aj kvitnutie rastlín v budúcej sezóne. Dôležité je tiež chrániť záhradné nástroje a kvetináče pred poškodením v zime. Ak budete dodržiavať tieto základné tipy, vaša záhrada bude pripravená na zimu a bude sa tešiť na novú sezónu.

Pridaj komentár