Cesnak je nielen vynikajúcim korením pre vaše obľúbené jedlá, ale aj potešením pre záhradkárov.
Jeho pestovanie doma je relatívne jednoduché, a ak dodržíte niekoľko základných krokov, môžete si vychutnať čerstvý cesnak pripravený z vlastnej úrody.
V tomto článku sa pozrieme na postup, ako vysádzať cesnak a pestovať ho vo vašej záhrade.
Kedy je najlepšie vysádzať cesnak?
Ozimné odrody cesnaku sa zvyčajne vysádzajú čo najneskôr, koncom novembra alebo v decembri, a to v závislosti od konkrétnych podmienok daného pestovateľského pásma.
Teplota pôdy by v čase výsadby mala trvale klesnúť pod 9 °C. Je to predovšetkým kvôli prevencii rôznych hubových ochorení.
Nižšie teploty podporujú lepšie zakorenenie cesnaku, čo zase prispieva k jeho celkovej odolnosti voči zimným mrazom. Cesnak má rád chladnejšie podmienky a pre optimálny rast a vývoj je lepšie ho vysádzať do pôdy s nižšou teplotou.
Výber správneho miesta
Cesnak potrebuje dobre osvetlené miesto s dostatočnou priepustnosťou pôdy. Vyberte si miesto, kde bude dostávať aspoň 6-8 hodín slnečného svetla denne.
Pôda by mala byť dobre priepustná a dobre odvodnená. Cesnak nemá rád nadmernú vlhkosť, preto by sa malo vyhnúť miestam s nadmerným zadržiavaním vody. Pred výsadbou môžete pridať kompost alebo hnojivo na zlepšenie štruktúry pôdy.
Cesnak sa dobre vyvíja v ľahko kyslej až neutrálnej pôde. Ideálne pH by malo byť v rozmedzí 6,0 až 7,0. Ak máte kyslú pôdu, môžete ju upraviť pridaním vápna.
Ak je to možné, vyhýbajte sa pestovaniu cesnaku na rovnakom mieste, kde ste ho pestovali minulý rok alebo kde ste pestovali iné cibuľoviny. Rotácia plodín môže pomôcť minimalizovať riziko vzniku chorôb a škodcov.
Príprava pôdy
Odstráňte burinu a staré rastliny z minulých plodín, aby ste predišli konkurencii o živiny a minimalizovali riziko chorôb.
Na základe výsledkov pôdneho testu pridajte potrebné živiny. Cesnak má rád pôdu bohatú na organické látky, takže môžete pridať dobre rozložený kompost alebo hnojivo.
Ak je pH pôdy mimo optimálneho rozsahu pre cesnak, môžete pridať vápno, aby ste ho upravili. To sa odporúča už v predchádzajúcom období pred výsadbou cesnaku.
Pri sadení cesnaku sa obvykle neodporúča používať kolík. Pri používaní kolíkov by mohlo dôjsť k náhodnému poškodeniu koreňov, čo by mohlo ovplyvniť zakorenenie rastliny. Použitie kolíkov by mohlo vytvárať otvory v pôde, čo by mohlo zvýšiť riziko prenikania chorôb a škodcov do koreňového systému a taktiež by mohlo narušiť prirodzený vzhľad a postoj rastlín cesnaku.
Výber vhodných cesnakových hlávok
Použite veľké, zdravé hlávky cesnaku. Ak máte možnosť, vyberte si od miestnych pestovateľov, pretože môžu byť prispôsobené vašim podmienkam.
Skontrolujte stav obalu a kôry cesnaku. Obal by mal byť pevný a nepoškodený. Kôra by mala byť suchá a neporušená. Vyhnite sa cesnakovým hlávkam s príznakmi plesní, hniloby alebo iných viditeľných poškodení.
Existuje niekoľko rôznych odrôd cesnaku, ktoré majú rôzne chutné vlastnosti a pestovateľské nároky. Vyberte si odrodu, ktorá bude najlepšie vyhovovať vašim preferenciám a pestovateľským podmienkam.
Výsadba
Pred výsadbou rozdeľte hlávky na jednotlivé strúčiky, pričom sa snažte neodtrhnúť obalovú šupku. Týmto spôsobom zabránite chorobám.
Pri výsadbe cesnaku je dôležité dodržiavať správne vzdialenosti, aby mohol každý strúčik dostávať dostatok živín a miesta na rast.
Odporúča sa vysádzať strúčiky cesnaku v riadku na vzdialenosť približne 10 až 15 cm. Toto umožní rastlinám dostatočný priestor na rozvoj a rast.
Medzi riadkami by mala byť väčšia vzdialenosť, obvykle od 20 do 30 cm. To umožňuje ľahký prístup a manipuláciu s rastlinami a zároveň im poskytuje dostatok priestoru na šírenie listov.
Cesnak by mal byť vysádzaný do pôdy na hĺbku približne 8 cm alebo ešte hlbšie. To pomáha chrániť rastlinu pred mrazom a umožňuje jej správne zakorenenie v pôde.
Zalievanie a mulčovanie
Po výsadbe cesnaku rovnomerne nanesieme vrstvu mulča na pôdu. Mulč by mal byť položený asi na hrúbku 5 až 10 cm. Ak je to možné, použite organický mulč, ako je napríklad slama, seno alebo kôra. Organický mulč môže prispieť k pôdnej štruktúre, keď sa rozloží.
Mulč môže pomôcť zadržiavať vlhkosť v pôde, čo je dôležité pre zakorenenie cesnaku a jeho celkový rast, zabraňuje prerastaniu buriny, ktorá by mohla konkurovať o živiny s cesnakom a môže pomôcť chrániť pôdu pred eróziou. Mulč môže taktiež poskytnúť istý stupeň izolácie a chrániť rastliny pred mrazom. Ak je to potrebné, pridávajte postupne ďalší mulč počas vegetačného obdobia.
Na záver cesnak dostatočne zalejeme. Cesnak potrebuje dostatok vlhkosti, ale nesmie byť premočený. Zalievanie by malo byť pravidelné, ale mierne. Zvlášť v období rastu strúčikov by mohlo byť potrebné zvýšiť množstvo vody. Počas zimy cesnak nezalievame. So zálievkou začneme na jar.
Pamätajte, že odporúčania sa môžu líšiť v závislosti od konkrétnych odrôd cesnaku a miestnych pestovateľských podmienok. Pred výsadbou sa preto odporúča pozrieť na odporúčania konkrétnej odrody, ktorú máte v úmysle pestovať, a prispôsobiť sa podľa toho.
Pestovanie cesnaku doma môže byť potešením a následne môžete využiť čerstvý, vlastný cesnak vo vašich obľúbených receptoch. Poďte si vyskúšať tento záhradkársky projekt a užite si zdravý a chutný cesnak z vlastnej úrody.