Odrody paprík – ktorá je najvhodnejšia pre Vás?

Paprika je pestrá zelenina, ktorá sa pestuje po celom svete a má mnoho rôznych odrôd s rôznymi farbami, veľkosťami a chuťami. 

Tieto odrody paprík majú rôzne použitia a sú zdrojom mnohých vitamínov a minerálov. 

Môžu byť konzumované surové, pečené, grilované či dusené. Niektoré z najbežnejších odrôd paprík sú:

Odrody paprík

Sladká paprika

Sladká paprika je populárna zelenina, ktorá sa pestuje v mnohých častiach sveta. Pestuje sa pre svoje sladké a mierne chuťové vlastnosti a často sa používa v rôznych receptoch.

Sladká paprika potrebuje teplé a slnečné prostredie, aby sa dobre vyvíjala. Pri pestovaní sladkej papriky je tiež dôležité zabezpečiť dostatočnú zálievku a hnojenie, aby sa zabezpečil zdravý rast a dobrá úroda.

Existuje mnoho druhov sladkej papriky, ktoré sa líšia v tvare, veľkosti a farbe. Niektoré druhy sú väčšie a majú hrubšie steny, zatiaľ čo iné sú menšie a menej husté. Farby sladkej papriky môžu byť červená, žltá, zelená, oranžová a dokonca aj fialová. Chuť sladkej papriky sa pohybuje od veľmi sladkej až po miernu, a preto sa používa v mnohých rôznych druhoch jedál a kuchyniach.

Celkovo je sladká paprika chutnou a zdravou zeleninou, ktorá môže byť ľahko pestovaná v záhrade alebo na balkóne. S jej rôznymi farbami a chuťovými vlastnosťami sa sladká paprika stala obľúbenou ingredienciou mnohých receptov a jedál po celom svete.

Odrody paprík

Paprika kápia

Pravá kapia je paprika s pevnou stenou plodu, ktorá ani po sterilizácii a následnom skladovaní nemäkne. Nesprávne sú ako kapie označované všetky červené papriky používané na konzervovanie.

Paprika kápia, známa tiež ako sladká paprika, je jednou z najpopulárnejších odrôd papriky, ktorú môžete ľahko pestovať v záhrade alebo na balkóne. Táto paprika má menej pálivú chuť a je bohatá na vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém.

Paprika kápia najlepšie rastie v teplej a slnečnej oblasti, kde je dostatok živín a vody. Najlepšie sa jej darí na mierne kyslých pôdach s pH okolo 6,5 až 7,0.

Kápia má rôzne farby, vrátane červenej, žltej, zelenej či oranžovej. Keď sú papriky zrelé, majú sladkú chuť a sú ideálne na použitie v mnohých kuchynských receptoch. Môžu sa použiť ako prísada do šalátov, omáčok, dusených jedál alebo na grilovanie.

Ak máte radi záhradníctvo alebo vás zaujíma pestovanie zeleniny, paprika kápia je skvelou voľbou pre začiatočníkov aj skúsených záhradkárov.

Odrody paprík

Paprika zeleninová

Paprika zeleninová (známa aj ako paprika zelená) je druh papriky, ktorá sa často používa v kuchyni. Paprika zeleninová sa zvyčajne pestuje ako jednoročná rastlina v mnohých častiach sveta, vrátane Európy, Ameriky a Ázie.

Paprika zeleninová má sviežu, mierne sladkastú chuť a je charakteristická pre svoju zelenú farbu. Má tenšie steny ako niektoré druhy sladkej papriky a menej semien. Paprika zeleninová sa môže jesť čerstvá alebo používať ako prísada do rôznych druhov jedál, ako sú šaláty, omáčky, polievky, dusené jedlá, ale aj grilované, pečené a plnené jedlá.

Okrem toho paprika zeleninová obsahuje vysoké množstvo vitamínu C a karoténu, ktoré sú dôležité pre imunitný systém a zdravie očí. Táto zelenina je tiež bohatá na vlákninu a ďalšie dôležité živiny, čo z nej robí zdravú a výživnú zeleninu.

Celkovo je paprika zeleninová populárnou zeleninou v kuchyni a má široké využitie pri príprave rôznych jedál. Je ľahko dostupná a ľahko sa pestuje, čo z nej robí populárnu zeleninu pre domáce pestovanie.

Odrody paprík

Paprika baraní roh

Baraní roh je druh sladkej papriky, ktorá je pôvodom z krajín juhovýchodnej Európy, najmä z Maďarska a Bulharska. Je to dlhá, úzka paprika s charakteristickým tvarom rohu, vďaka ktorému získala svoje meno.

Barani roh má hrubšie steny ako iné druhy sladkej papriky a má menej semien. Farba papriky môže byť červená, oranžová alebo žltá. Má sladkú, ovocnú chuť s miernym nádychom korenia a je menej kyslá ako iné druhy papriky. Kvôli svojej chuti a textúre sa často používa v rôznych receptoch, najmä v európskej kuchyni.

Baranie rohy sú považované za zdravú zeleninu, pretože obsahujú vitamíny A a C, ako aj antioxidanty. Štipľavé odrody obsahujú pálivú látku kapsaicín, ktorý dokáže odbúravať uložené tukové zásoby a znižovať príjem kalórií do tela. Osoby ktoré pravidelne konzumujú kapsaicín sú o 8 % chudšie ako ostatní a taktiež sa dokázalo, že kapsaicín zničí až 80 % nádorových buniek.

Vzhľadom na svoje vlastnosti sa baraní roh dobre hodí na zaváranie, ako príloha alebo ku grilovaniu. Okrem toho sa môže používať aj ako prísada do omáčok, dusených jedál a polievok.

Celkovo je paprika Barani roh univerzálnou a chutnou zeleninou, ktorá má mnoho využití v kuchyni a môže pridať chuť a farbu do mnohých jedál.

Odrody paprík

Paprika jabĺčková

Paprika jablková je druh papriky, ktorý má tvar podobný jablku, odtiaľ pochádza aj jej názov. Paprika jablková môže byť sladká alebo stredne štipľavá, ale nie je bežné, aby bola extrémne štipľavá. Výraz “stredne štipľavá” znamená, že má miernu pálivosť, ktorá sa zvyčajne prejavuje až v pozadí jej ovocnej chuti.

Paprika jablková sa často používa na dekoráciu jedál, ale môže sa tiež jesť surová alebo použiť ako prísada do rôznych druhov jedál. Má jemnejšiu chuť ako iné druhy papriky a je často používaná v šalátoch, v mäsových a zeleninových pokrmov, v omáčkach a dusených jedlách.

Okrem toho je paprika jablková bohatá na vitamíny a antioxidanty, ktoré prispievajú k zdraviu. Obsahuje tiež vysoké množstvo pektínu, ktorý pomáha pri trávení a regulácii hladiny cukru v krvi.

Paprika jablková sa pestuje ako jednoročná rastlina. Jej plody sú zvyčajne zrelé, keď zmenia farbu na žltú, oranžovú alebo červenú.

Celkovo je paprika jablková jemnou a chutnou zeleninou s mnohými zdravotnými výhodami. Jej unikátny tvar a chuť ju robia zaujímavou prísadou pre mnohé jedlá.

Odrody paprík

Paprika Albino

Paprika Albino je pomerne vzácna a unikátna odroda papriky, ktorá sa vyznačuje bielymi alebo krémovými plodmi. Táto odroda papriky je ideálna pre ľudí, ktorí majú problémy s trávením. Plody sú malé a jemné, s miernou chuťou.

Pestovanie papriky Albino je podobné ako pri pestovaní iných odrôd papriky. Potrebuje teplé a slnečné prostredie, mierne kyslú pôdu s dobrým odtokom a dostatok vody. Ideálne je ju pestovať v teplých oblastiach, kde teploty dosahujú aspoň 21 stupňov Celzia.

Pred výsadbou semien papriky Albino je dôležité si vybrať kvalitné semienka a dostatočne pripraviť pôdu. Semienka sa zvyčajne vysievajú do vhodného substrátu v interiéri asi 8 až 10 týždňov pred výsadbou do záhrady alebo kvetináčov.

Paprika Albino má jemnejšiu chuť ako iné odrôdy papriky, ale aj tak sa dá použiť do mnohých kuchynských receptov. Je skvelá na použitie v šalátoch, omáčkach, grilovaných alebo pečených jedlách. Paprika Albino sa využíva aj ako ozdoba do rôznych jedál, vďaka svojej výnimočnej farbe.

Je dôležité poznamenať, že paprika Albino môže byť menej odolná voči škodcom a chorobám, ako iné odrôdy papriky. Je preto potrebné ju pravidelne sledovať a pri prvých príznakoch problémov ju ošetriť príslušným prostriedkom na ochranu rastlín.

Vzhľadom na to, že paprika Albino nie je tak rozšírená ako iné odrôdy papriky, môže byť ťažké nájsť semienka a informácie o jej pestovaní. Ak sa však rozhodnete ju pestovať, môže to byť zaujímavý zážitok.

Odrody paprík

Čili papričky

Čili paprika je druh papriky, ktorý sa používa na prípravu pikantných jedál v mnohých kuchyniach po celom svete. Táto paprika pochádza pôvodne z Južnej Ameriky a dnes je pestovaná v mnohých častiach sveta.

Čili paprika má rôzne druhy a odrody, ktoré sa líšia v závislosti od stupňa štipľavosti, tvaru a farby. Štipľavosť čili paprík je spôsobená kapsaicínom, ktorý sa nachádza v semienkach papriky.

Najštipľavejšie odrody čili papriky, ako napríklad Trinidad Scorpion alebo Carolina Reaper, môžu dosahovať štipľavosť až do 2,2 miliónov jednotiek Scovillea. Naopak, niektoré odrody, ako napríklad paprika Anaheim alebo paprika Poblano, majú menej štipľavú chuť a sú vhodnejšie pre tých, ktorí nemajú radi extrémne pikantné jedlá.

Čili paprika sa používa na dochutenie mnohých jedál, ako sú napríklad omáčky, polievky, kari, tacos a ďalšie. V kuchyni sa čili paprika môže použiť čerstvá, sušená alebo v podobe korenia.

Čili paprika má aj zdravotné výhody, pretože obsahuje antioxidanty a vitamíny, ako napríklad vitamín C a vitamín A. Okrem toho má, kapsaicín v čili paprike protizápalové a analgetické vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť a zlepšiť zdravie srdca.

Vzhľadom na štipľavosť čili papriky by sa mala používať opatrne a s rozvahou. Pre tých, ktorí majú radi pikantné jedlá, môže byť čili paprika skvelou prísadou pre prípravu chutných a zdravých jedál.

Odrody paprík

Jalapeño

Malé, stredne pálivé papričky s hrubou stenou a oválnym tvarom. Paprika Jalapeño je stredne silná paprika pôvodom z Mexika, ktorá je dnes veľmi obľúbená v celom svete. Jej chuť sa vyznačuje kombináciou sladkosti a miernej pálivosti, ktorá ju robí skvelou pre použitie v mnohých receptoch. Paprika Jalapeño je skvelá na použitie do guacamole, salsy, na prípravu pikantných jedál, chilli alebo iných mexických jedál. Môže byť použitá aj do pikantných omáčok, pizze, burgrov a iných jedál.

Je dôležité mať na pamäti, že pálivosť papriky Jalapeño sa líši od odrody k odrode, takže je dobré sa informovať o konkrétnej odrode a zistiť, akú pálivosť obsahuje.

Pestovanie papriky Jalapeño je pomerne jednoduché, pretože je veľmi odolná a môže byť pestovaná v rôznych klimatických podmienkach. Väčšina odrôd papriky Jalapeño potrebuje teplé a slnečné prostredie, mierne kyslú pôdu s dobrým odtokom a dostatok vody. Rastlina potrebuje veľa svetla a tepla, aby mohla kvitnúť a tvoriť plody, takže ju treba pestovať na slnečnom mieste.

Pred výsadbou semien papriky Jalapeño je dôležité si vybrať kvalitné semienka a dôkladne pripraviť pôdu. Semienka sa zvyčajne vysievajú do vhodného substrátu v interiéri asi 8 až 10 týždňov pred výsadbou do záhrady alebo kvetináčov.

Paprika Jalapeño sa využíva aj ako ozdoba do rôznych jedál, vďaka svojej výnimočnej farbe a tvaru. Ak si chcete uchovať papriky Jalapeño, môžete ich zmraziť, naložiť, prípadne vysušiť.

Odrody paprík

Habanero

Paprika Habanero pochádza z Karibiku a je jednou z najštipľavejších paprík na svete. Jej chuť je veľmi intenzívna, s nádychom citrusov a tropického ovocia. Veľmi štipľavé papričky s guľatým tvarom a lesklou, hladkou kožou. Používajú sa na prípravu jedál v karibskej kuchyni a pikantných omáčok.

Ak by ste chceli pestovať papriku Habanero, odporúča sa ju pestovať v teplých a vlhkých oblastiach, s veľkým množstvom slnečného svetla. Táto paprika potrebuje aj veľa vody, ale zároveň sa neodporúča ju prelievať, aby nedošlo k hnilobe koreňov. Okrem toho, paprika Habanero je veľmi krehká a jemná, a preto vyžaduje osobitnú starostlivosť pri pestovaní.

Odrody paprík

Kajenská paprika

Kajenská paprika je druh papriky, ktorá sa pôvodne pestovala v Južnej Amerike, no dnes je rozšírená po celom svete a používa sa v mnohých kuchyniach. Táto paprika je známa pre svoju vysokú úroveň štipľavosti, ktorá ju robí obľúbenou prísadou v mnohých pikantných jedlách.

Kajenská paprika má úzky a dlhý tvar, a jej farba sa môže líšiť od svetlo až po tmavočervenú. Jej chuť je pikantná a ostrá, no môže sa líšiť v závislosti na kvalite a zrelosti plodu.

Táto paprika sa často používa na výrobu korenia a prípravu koreninových zmesí, ako aj do omáčok, marinád a polievok. V kuchyni sa kajenská paprika môže použiť aj na dochutenie mäsových jedál, zeleniny, ryžových jedál a cestovín. Okrem toho, kajenská paprika má aj zdravotné výhody, pretože obsahuje vitamíny A a C, draslík, železo a antioxidanty.

Štipľavosť kajenskej papriky je spôsobená prítomnosťou kapsaicínu, rovnako ako aj u iných druhoch paprík. Štipľavosť papriky sa môže merať v jednotkách Scovillea, a kajenská paprika má zvyčajne skóre medzi 30 000 a 50 000 jednotkami Scovillea, čo je menej ako u niektorých štipľavých paprík, ako je napríklad Habanero či Jalapeño no stále dosť veľa na to, aby mala výraznú pálivú chuť.

Odrody paprík

Cherry Bomb

Paprika Cherry Bomb je druh papriky, ktorý patrí do skupiny stredne štipľavých paprík. Táto paprika má okrúhly tvar a veľkosť podobnú malým paradajkám. Jej farba sa môže líšiť od svetlejších odtieňov oranžovej až po červenú.

Paprika Cherry Bomb má pikantnú chuť s ovocným nádychom, ktorá môže byť príjemná pre tých, ktorí sú fanúšikmi stredne pálivých jedál. Táto paprika sa často používa na prípravu rôznych druhov koreniacich zmesí, ako aj na dochutenie jedál, ako sú napríklad omáčky, polievky, mäsové a zeleninové jedlá, pizze a ďalšie.

Paprika Cherry Bomb je pomerne ľahko pestovateľná a je vhodná na pestovanie v záhrade alebo v kvetináčoch. Potrebuje dostatok slnečného svetla a teplôt a môže sa ľahko pestovať aj v skleníkoch.

Jednou z výhod papriky Cherry Bomb je jej vysoký obsah vitamínu C a antioxidantov, ktoré môžu pomôcť podporiť zdravie a imunitný systém. Okrem toho, táto paprika obsahuje aj vitamín A, draslík a železo.

Celkovo vzaté, paprika Cherry Bomb je zaujímavý druh papriky s príjemnou stredne štipľavou chuťou a mnohými možnosťami použitia v kuchyni.

Odrody paprík

Pridaj komentár