Odrody paradajok – ako si vybrať tú najlepšiu?

Paradajky sú obľúbeným druhom ovocia, ktoré sa stali obzvlášť populárnym v posledných desaťročiach.

Každodenný prísun paradajok znižuje kardiovaskulárne riziká a ich vysoký obsah vitamínu C je prospešný pre vaše zdravie. 

V tomto článku zistite, ktoré odrody paradajok sú tie najobľúbenejšie. 

Pozrieme sa na odrody rajčín – od klasických po menej známe – ktoré si môžete vypestovať vo svojej záhrade, na balkóne či v kvetináči. 

Odrody paradajok

Najobľúbenejšie odrody rajčín

Paradajky sa vyznačujú veľkou variabilitou. Existuje mnoho odrôd, ktoré sa líšia od seba vzhľadom, chuťou aj použitím. V nasledujúcom článku si prezrieme niektoré z najchutnejších druhov paradajok a ich vlastnosti.

Klasická paradajka (Solanum lycopersicum)

Najbežnejší a najznámejší druh paradajky, ktorý sa pestuje vo veľkom množstve. Tieto paradajky sú okrúhle alebo oválneho tvaru s hladkou, lesklou kožou a mäsitým vnútrom. 

Ich chuť môže byť mierne sladká až kyslá, v závislosti od odrody. Sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré prispievajú k zdraviu a správnemu fungovaniu organizmu.

Odrody paradajok

Cherry paradajka

Je druh paradajky, ktorý sa vyznačuje malou veľkosťou a sladkou chuťou. Cherry paradajky sú veľmi populárne pre svoju sladkú chuť a sú ideálne na priamu konzumáciu, ale môžu byť tiež použité v šalátoch, polievkach, pizzách, pečive, ako ozdoba obložených mís a v ďalších jedlách.

 Majú veľmi tenkú a jemnú šupku a sú plné šťavnatej dužiny s vysokým obsahom vody. Táto paradajka existuje v rôznych farbách, vrátane červenej, žltej, oranžovej, tmavofialovej a dokonca aj čierno-fialovej. 

Mnohé druhy cherry paradajok majú okrúhly tvar, ale existujú aj odrody, ktoré majú podlhovastý tvar. Cherry paradajky sú tiež bohaté na vitamíny A a C, draslík a antioxidanty, ktoré prispievajú k zdraviu a správnemu fungovaniu organizmu. Sú vhodné pre pestovanie v záhrade, ale i v truhlíku či v kvetináči. 

Odrody paradajok

San Marzano paradajka

Je druh paradajky, ktorý pochádza z Talianska. Často sa považuje za jednu z najlepších odrôd paradajok na svete. Táto paradajka má dlhý oválny tvar a je veľmi mäsitá a chutná. 

San Marzano paradajky sú často používané na výrobu paradajkových omáčok a polievok, a to pre ich vynikajúcu chuť a hustú konzistenciu. Môžu sa tiež používať na pizzu, do cestovín, do šalátov, ale aj ako základ pre rôzne kuchynské recepty. Vhodné hlavne na priamu konzumáciu, sušenie alebo na zaváranie. Ich výhodou je, že sa po sparení ľahko oddelí šupka od dužiny. V dobe zrelosti sú plody červenej farby.

Pretože sa jedná o vysoko kvalitnú a cenovo hodnotenú odrodu, existujú aj podobné odrody, ktoré sa snažia napodobniť jej chuť a vzhľad. Avšak, aby sa mohli nazvať “San Marzano”, musia byť skutočne pestované v regióne Kampania podľa určitých prísnych pravidiel.

Odrody paradajok

Beefsteak paradajka

Beefsteak paradajka je veľmi populárna pre svoj vynikajúci chuťový profil a je často používaná v rôznych kuchynských receptoch. Má mäsitú a šťavnatú dužinu s nízkym obsahom semien a vody. Jej farba sa pohybuje od svetlejších odtieňov oranžovej až po tmavšie odtiene červenej. 

Sú vhodné na priamu konzumáciu, ale môžu byť tiež použité v šalátoch, sendvičoch, na pizzu a iných pokrmoch. Sú často využívané aj na výrobu omáčok, džemov a konzerv. 

Táto paradajka je obľúbená nielen pre svoju vynikajúcu chuť, ale aj pre svoju vysokú nutričnú hodnotu. Obsahuje vitamíny A a C, draslík, vlákninu a antioxidanty, ktoré prispievajú k zdraviu srdca, znižujú zápal v tele a zlepšujú zdravie očí. 

Celkovo je Beefsteak paradajka lahodná a výživná zelenina, ktorá sa dá využiť v mnohých rôznych kuchynských receptov.

Odrody paradajok

Grape paradajka

Paradajka s oválnym tvarom, ktorá získala svoje meno podľa svojej podobnosti s hroznom. Táto paradajka je obľúbená pre svoju sladkú chuť a jemnú konzistenciu, ktorá sa ľahko rozpustí v ústach. 

Grape paradajky sú zvyčajne menšie ako cherry paradajky, s veľkosťou približne 2-4 cm. Majú hrubšiu šupku ako iné druhy paradajok, ale ich dužina je jemná a šťavnatá. 

Farba grape paradajok sa môže pohybovať od jasne červenej až po žltú alebo oranžovú. Táto paradajka sa často používa na prípravu šalátov, varených jedál a omáčok, ale môže byť tiež použitá na pečenie alebo grilovanie. Pretože grape paradajky majú vysoký obsah cukru, sú tiež často používané na výrobu detských šťavnatých nápojov alebo v zdravých snackoch. 

Grape paradajky obsahujú množstvo vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu C, draslíka a horčíka. Tieto živiny prispievajú k zdraviu kostí a svalov a podporujú imunitný systém.

Odrody paradajok

Čierna paradajka

Odroda paradajky s tmavou, zelenkavo-hnedou farbou pokožky a hnedou, čiernou alebo tmavomodrou farbou dužiny. Má charakteristickú sladkú a ovocnú arómu a chuť, ktorá je o niečo menej kyslá a viac sladká ako iné odrody paradajok. Čierna paradajka sa pestuje hlavne na Kryme, v Rusku, ale je obľúbená aj v iných krajinách. Rastie pomaly a je citlivá na teploty, takže jej pestovanie môže byť trochu náročnejšie ako pri iných odrodach paradajok.

Táto paradajka sa často používa na prípravu šalátov, omáčok, a iných jedál. Je skvelá aj na pečenie, pretože jej sladká chuť a hustá textúra sa dobre hodí do pečených receptov. Môže byť taktiež sušená, aby sa zachovala jej chuť a aróma.

Čierna paradajka je obzvlášť bohatá na antioxidanty, vitamíny a minerály, ktoré podporujú zdravie srdca, nervového systému a imunitného systému. Je tiež bohatá na lykopen, ktorý je prospešný pre zdravie očí a znižuje riziko niektorých typov rakoviny.

Celkovo, čierna paradajka je chutná a zdravá odroda paradajky, ktorá môže byť použitá v mnohých rôznych kuchynských receptoch. Je ideálna na konzumáciu ako súčasť šalátov, omáčok alebo pečiva, ale aj ako samostatná zdravá pochúťka.

Odrody paradajok

Zlatá paradajka

Používa sa v rôznych kuchynských receptoch a je skvelou alternatívou klasickým červeným paradajkám. Táto paradajka sa používa na prípravu šalátov, omáčok, polievok a ďalších jedál. Je tiež vhodná na grilovanie, pečenie alebo dusenie. 

Zlatá paradajka má nižšiu kyslosť ako iné odrody paradajok, takže je skvelá pre tých, ktorí majú radi menej kyslé chute.

Okrem svojho výrazného vzhľadu a chuti, zlatá paradajka je tiež dobrá voľba ako súčasť zdravej stravy a diéty. Je ľahká na trávenie a jej vysoký obsah vody znamená, že je hydratačná a môže pomôcť udržiavať zdravie pokožky.

Celkovo je zlatá paradajka chutná a zdravá odroda paradajky, ktorá je bohatá na vitamíny a minerály. 

Odrody paradajok

Ďaľšie odrody paradajok

Keďže odrôd paradajok je nespočetné množstvo, zhrnuli sme pre Vás tie najlepšie odrody pre pestovanie v našom podnebnom pasme. Ktoré sú dobre pre pestovanie v skleníku, v kvetináči, na balkóne či v záhrade?

Kvetináčové odrody – Cherry Cascade, Tumbling Tom, Window Box Roma – tieto odrody sú menšie, s krátkymi internódiami a vynikajúcim výnosom paradajok. Sú ideálne pre pestovanie v kvetináčoch alebo nádobách na balkóne alebo terase.

Skleníkové odrody – Ailsa Craig, Alicante, Moneymaker, Roma VF – tieto odrody sú skvelé pre pestovanie v skleníkoch, pretože majú vyššiu odolnosť voči chorobám a plodenie je skoršie. Ich ovocie má menej semien a sú väčšie ako väčšina iných druhov paradajok.

Záhradné odrody – Black Krim, Brandywine, Cherokee Purple, San Marzano – tieto odrody sú vynikajúce pre pestovanie v záhrade, pretože vyžadujú menej starostlivosti ako niektoré skleníkové odrody. Sú tiež známe pre svoju bohatú chuť a vyváženú chuťovú rovnováhu.

Je dôležité si uvedomiť, že každý typ prostredia vyžaduje iné nároky na pestovanie paradajok. Pri výbere odrody je dôležité zvážiť podnebné podmienky, dostupnosť slnečného žiarenia a priestorové obmedzenia, ako sú veľkosť kvetináča alebo záhrady.

Ako si vyberať najchutnejšie druhy paradajok podľa svojej chuti?

Keďže existuje toľko rôznych paradajok, môže byť ťažké vedieť, ktoré druhy sú najchutnejšie. Tu je návod, ako si vybrať najlepšie odrody pre vašu chuť:

1. Najprv sa rozhodnite, či chcete sladké alebo kyslé paradajky. Sladké paradajky sú obvykle väčšej veľkosti a kyslé paradajky sú menšie a tvrdšie.

2. Ak chcete sladké paradajky, hľadajte odrody ako Celebrity, Big Boy alebo Better Boy. Všetky tieto odrody majú jemnú dužinu a ideálne sú na šaláty alebo do sendvičov.

3. Kyslé paradajky znamenajú lepšiu chuť pre omáčky. Najlepšími odrodami pre tieto účely sú Cherry Tomatoes či Roma Tomato.

Pridaj komentár