August v záhrade – prehľad najdôležitejších prác

August v záhrade

Prehľad najdôležitejších prác, ktoré je potrebné vykonať v auguste

August je mesiac, kedy v záhrade práca pokračuje na plné obrátky. Je to čas, keď je potrebné udržiavať váš záhradný priestor v dobrom stave a pripraviť ho na nadchádzajúce mesiace. Nižšie nájdete zoznam niektorých bežných záhradných prác, ktoré sa vykonávajú v auguste.

Zalievanie rastlín

Teplé počasie v auguste si vyžaduje častejšie polievanie rastlín.

 

 

Je dôležité zabezpečiť dostatok vody pre rastliny, aby si zachovali svoju krásu a zdravie. 

 

 

Najlepší čas na polievanie záhrady je v skorých ranných hodinách alebo v neskorých popoludňajších hodinách, aby sa minimalizovala strata vody z odparovania.

Zber a skladovanie semien

V auguste sa dajú zbierať semená z rôznych druhov rastlín, ktoré môžu byť použité na ďalšie pestovanie. Semená by mali byť zbierané zo zdravých a dobre vyvinutých rastlín. Semená možno uložiť na suché a tmavé miesto pre budúce použitie.

 Semená by mali byť zrelé, ale nie prehnité alebo napadnuté hmyzom alebo chorobami.

Ak chcete semená skladovať na budúce použitie, je dôležité skontrolovať, či sú úplne suché, pretože vlhkosť môže spôsobiť, že semená zhnijú.

 Skladovanie v uzavretej nádobe, ako je napríklad sklenená nádoba alebo vrecúško s uzatvárateľným zipsom, môže pomôcť chrániť semená pred vlhkosťou a znečistením.

Príprava na jeseň

V auguste môžete tiež začať s prípravou záhrady na jesennú sezónu. 

Odstránenie starých rastlín a odumretých materiálov z minulej sezóny môže pomôcť znížiť riziko vzniku chorôb a škodcov v pôde.

 Uvoľnenie pôdy pomôže zlepšiť priechod vzduchu, vody a živín k rastlinám a môže pomôcť zlepšiť kvalitu pôdy.

Pri výbere rastlín na jeseň je dôležité zvážiť ich požiadavky na svetlo, teplotu a vodu.

 Príprava záhrady na jesenné zasadenie zeleniny alebo kvetov môže byť skvelým spôsobom, ako zaistiť zdravý rast nových rastlín.

Hnojenie

Správne hnojenie rastlín môže mať pozitívny vplyv na ich zdravie a úrodu. Hnojivá obsahujú živiny, ktoré sú nevyhnutné pre rast a vývoj rastlín. Nedostatok živín môže spôsobiť zdravotné problémy u rastlín, ako napríklad slabý rast, nezdravý vzhľad a nízku úrodu.

Je dôležité použiť kvalitné hnojivá a aplikovať ich podľa pokynov výrobcu. Rôzne druhy rastlín a pôd majú rôzne potreby živín, takže je dôležité zvoliť správne hnojivo pre danú rastlinu a pôdu. Niektoré rastliny môžu potrebovať väčšie množstvo dusíka, zatiaľ čo iné môžu potrebovať viac fosforu alebo draslíka.

Pri aplikácii hnojiva je dôležité dbať na to, aby sa neaplikovalo príliš veľa, pretože to môže spôsobiť popálenie koreňov a poškodenie rastlín. Na druhej strane, nedostatok hnojiva môže spôsobiť slabý rast a nízku úrodu.

Pri výbere hnojiva je dôležité zvážiť aj jeho vplyv na životné prostredie. Niektoré druhy hnojív môžu mať negatívny vplyv na pôdu a vodu, takže je dobré zvoliť ekologicky prijateľné hnojivá a používať ich opatrne.

Starostlivosť o trávnik

V auguste je dôležité venovať dostatočnú pozornosť starostlivosti o trávnik, pretože počas letných mesiacov môže byť trávnik vystavený vysokým teplotám, suchu a stresu. 

Ak v tomto období nie je dostatok zrážok, mali by ste pravidelne polievať trávnik. Trávnik by mal byť zalievaný hlboko, aby sa zabezpečilo, že korene majú dostatok vody. Polievajte v ranných hodinách alebo večer, aby sa minimalizovala strata vody v dôsledku vyparovania.

Trávnik by mal byť pravidelne kosený, ale nezostrihaný príliš krátko, pretože to môže spôsobiť popálenie trávy. Odporúča sa ponechať výšku trávy medzi 5-8 cm.

V auguste by sa trávnik mal hnojiť dusíkatým hnojivom, aby sa podporil rast trávy počas zvyšku leta. Dôležité je dodržiavať správne dávkovanie hnojiva a aplikovať ho na suchú trávu.

 Ak sa objavia buriny, mali by sa okamžite odstrániť, pretože môžu konkurovať tráve o živiny a vodu.

Suché lístie a vetvy na trávniku by mali byť odstránené, aby sa minimalizovalo riziko hromadenia hmyzu a chorôb.

Zber ovocia a zeleniny

V auguste môže byť zber ovocia a zeleniny záležitosťou, ktorú by ste nemali prehliadať. Ak máte ovocné stromy alebo kríky, ktoré sú plné ovocia, je dôležité pravidelne zbierať ovocie, aby ste zabránili jeho hnitiu alebo kazeniu. Pravidelný zber ovocia tiež podporuje rast a tvorbu nového ovocia.

 

Ak máte záhradu, pravidelný zber zrelých plodov zeleniny môže pomôcť podporiť ďalší rast a tvorbu plodov. Nenechajte zeleninu na rastlinách príliš dlho, môže to spôsobiť ich prehnitie alebo znehodnotenie kvality.

 

Okrem toho, zbieranie ovocia a zeleniny a pravidelné odstránenie rastlín, ktoré už nedokážu tvoriť nové plody alebo zeleninu umožňuje uvoľnenie priestoru pre nové rastliny alebo zasadenie ďalšieho ovocia a zeleniny na mieste, kde ste už odstránili rastliny.

 

Všetko toto prispieva k zdravej úrode a zdraviu rastlín vo vašej záhrade. Preto by ste mali venovať pozornosť zberu ovocia a zeleniny v tomto mesiaci a vyhnúť sa nežiaducemu prehnanému plodeniu, ktoré môže poškodiť rastliny a viesť k nižšej úrode.

V tomto období môžete tiež začať plánovať zmenu záhradnej úpravy na jeseň a pripraviť sa na pestovanie plodín v neskoršom období. Ak máte v záhrade bylinky, je dobré ich zbierať a sušiť pre budúce použitie. Tiež môžete začať s prípravou pôdy na výsadbu rastlín na jeseň a pripraviť sa na zimu.

V auguste je teda ešte stále veľa práce v záhrade, a preto je dôležité zostať aktívnym a dbať na zdravý rast rastlín. Správna starostlivosť v tomto mesiaci môže zabezpečiť, že vaša záhrada bude vyzerať nádherná a zdravá po celé letné obdobie.
 
 
 
 

Pridaj komentár