Marec v záhrade
Čo treba urobiť pre krásnu a zdravú zeleň
Marcový mesiac prináša viac tepla a svetla, čo znamená, že sa už môžu začať plánovať a vykonávať určité záhradnícke práce. V tomto článku sa pozrieme na niektoré základné úlohy, ktoré by ste mali v marci na záhrade vykonávať.
Výsadba rastlín
Marcový mesiac je ideálny na výsadbu niektorých druhov rastlín, ako sú napríklad ovocné stromy, črepníkové rastliny a niektoré druhy trvaliek. Ak chcete mať v lete nádhernú záhradu, je dôležité začať s výsadbou rastlín čo najskôr, aby mali dostatok času na zakorenenie.
Rýchlené izbové cibuľoviny po odkvitnutí vysádzame von do záhradky.
Ak je pôda v parenisku alebo skleníku dobre pripravená, môžeme vysievať reďkovku, karotku, cibuľku a v skleníkoch aj skorý šalát.
Prerezávanie stromov a kríkov
Ak ste nestihli prerezávanie vo februári, nie je neskoro urobiť to aj v marci. Prerezávanie pomáha udržať zdravie rastlín, stimuluje rast a zlepšuje ich tvar. Okrem toho môže byť marcový mesiac ideálny na prerezávanie ovocných stromov, pretože sa už nachádzajú v polospánku a preto nebudú krvácať z rezu.
Pri prerezávaní ovocných stromov je dôležité dodržiavať správne techniky prerezávania, aby sa minimalizovalo riziko infekcie a poškodenia rastliny.
Príprava pôdy
Ak ste nevykonali aeráciu pôdy vo februári, mali by ste to určite urobiť v marci. Aerácia pomáha zlepšiť prístup vzduchu a vody k základom rastlín, čo je dôležité pre ich zdravie a rast. Ak máte po zime na záhrade veľa lístia alebo iného organického materiálu, mali by ste ho odstrániť, aby sa pôda mohla dobre zahriať a zlepšiť sa drenáž.
Okopávanie pôdy pred výsadbou je dôležitou súčasťou starostlivosti o záhradu. Okopeme celú pôdu skôr, ako sa objavia prvé semená buriny. Prípadnú burinu odstránime.
Hnojenie
V marci môžete začať hnojiť trávniky a záhony, aby získali dostatok živín pre rast. Môžete použiť organické hnojivá alebo minerálne hnojivá, ktoré obsahujú potrebné prvky pre zdravý rast rastlín. Odporúča sa hnojiť v pravidelných intervaloch počas celej vegetačnej sezóny.
Organické hnojivá, ako sú napríklad kompost alebo hnijúci hnoj, sú výhodné, pretože zlepšujú pôdu a dodávajú jej organické látky. Minerálne hnojivá, ako sú napríklad dusičnany, fosforečnany a draselné soli, obsahujú potrebné prvky v koncentrovanej forme a sú rýchlo dostupné pre rastliny.
Pri hnojení je dôležité dbať na správne dávkovanie a aplikáciu hnojív. Prehnojenie môže mať negatívne účinky, ako napríklad spomalený rast alebo popálenie koreňov. Naopak nedostatok živín môže viesť k oslabeniu rastlín a zvýšeniu náchylnosti na choroby a škodcov.
Odporúča sa hnojiť trávniky a záhony pravidelne počas celej vegetačnej sezóny, v závislosti od požiadaviek rastlín a kvality pôdy. Aplikácia hnojív by sa mala vykonávať s ohľadom na počasie a stav rastlín. Pri hnojení trávnikov je dôležité udržiavať optimálnu dĺžku trávy a pravidelne ju kosiť, aby sa minimalizovala tvorba machov a buriny.
Ošetrovanie trávnika
Trávniky vyhrabeme od zimných nečistôt a napadaného lístia. Zároveň takto prevzdušníme pôdu a čiastočne odstránime mach.
Správna starostlivosť o trávnik je kľúčová pre jeho zdravý rast a vzhľad. V marci sa odporúča začať s prípravou trávniku na nadchádzajúcu sezónu.
Pri prevzdušňovaní je dôležité dodržiavať správny postup, aby sa minimalizovalo poškodenie koreňov a trávnik sa dokázal rýchlo zotaviť. Odporúča sa použiť hlbšiu kosu alebo rýľ a prechádzať po trávniku v rôznych smeroch. Ak je trávnik veľký, môže byť efektívne použiť prevzdušňovač.
Dôležité je dbať aj na pravidelnú zálievku a kosenie trávniku. Kosenie by sa malo vykonávať pravidelne, aby sa udržala optimálna výška trávy. Odporúča sa nekosiť viac ako tretinu výšky trávy naraz a kosiť na výšku 5 až 7 cm. Pravidelná zálievka je dôležitá pre udržanie zdravého trávnika, najmä v horúcich letných mesiacoch.
Okrem toho je dobré sa pozrieť na stav pôdy a prípadne ju otestovať na pH a obsah živín. Ak je potrebné, môže sa do pôdy pridať vápnik alebo iné hnojivo, aby sa zabezpečila optimálna výživa pre rast trávy.
Vysádzanie priesad
Ideálny čas na sadenie semienok pre priesady závisí od konkrétneho druhu rastliny a od konkrétnych podmienok v mieste, kde sa budú pestovať. Všeobecne platí, že pre väčšinu rastlín je najlepšie začať s pestovaním priesad niekedy v polovici marca až začiatkom apríla.
Napríklad, pre pestovanie paradajok a paprík, je dôležité začať s výsevom semien už v polovici marca, pretože potrebujú viac času na rast a vývoj. Na druhej strane, pre rýchlo rastúce rastliny ako napríklad tekvicu alebo uhorku, môžete začať s výsevom semien až v apríli, keď sa pôda zohreje a vonkajšia teplota sa stabilizuje.
Je tiež dôležité dbať na správne podmienky pre pestovanie semienok, ako sú dostatok svetla, tepla a vlhkosti. Semienka by mali byť zakorenené v kvalitnej pôde a udržiavané v optimálnych podmienkach až do ich presádzania do záhrady.
Odporúča sa preštudovať si potreby konkrétnych druhov rastlín a zabezpečiť potrebné podmienky pre pestovanie semienok.
Dôležité je najmä pravidelné zavlažovanie a v prípade potreby používať hnojivá a iné prípravky na podporu rastu.
V marci je na záhrade veľa práce, ktorá nám umožní pripraviť sa na krásnu letnú sezónu. Výsadba rastlín, prerezávanie stromov a kríkov, príprava pôdy, hnojenie a ošetrovanie trávnika sú len niektoré z úloh, ktoré môžeme v tomto mesiaci vykonávať. Dôležité je nezanedbávať záhradu a pravidelne ju starostlivo ošetrovať, aby sme si mohli užiť krásu a plody našej práce v letných mesiacoch.