Ako vypestovať priesady paradajok zo semien?

Medzi prvé priesady, ktoré si predpestujeme doma patria hlavne rajčiny a papriky. Predpestovaním priesad sa dá urýchliť zber o 2 až 3 týždne. Sadenice paradajok rýchlo vzchádzajú a vykazujú silný rast v teplých a jasných podmienkach, takže nemá zmysel siať semená veľmi skoro. Vysievajte 6 – 8 týždňov pred predpokladanými poslednými mrazmi, koncom februára až v polovici marca.

Priesady dopestovávame s koreňovým balom. Prihnojujeme, čím zabezpečíme rastline dostatok fosforu. Správne vypestované sadenice majú byť zdravé, nízkeho vzrastu, s násadou prvého súkvetia.

Ak chcete zlepšiť svoju šancu na úspech, tu sú naše najlepšie tipy na pestovanie paradajok zo semien.

Ako vypestovať priesady paradajok

Príprava zakoreňovačov

Ak opätovne používate plastové nádoby na zakoreňovanie, dobre ich umyte v teplej mydlovej vode, aby ste odstránili nahromadené nečistoty. 

V obchodoch so záhradkárskymi potrebami je možné dostať zakoreňovače v rôznych veľkostiach a materiáloch. Ak nechcete utrácať peniaze na príslušenstvo k predpestovaniu sadeníc, je možné použiť rôzne staré misky, obaly z vajíčok, rolky z toaletného papiera, polystyrénové boxy, prípadne plastové nádoby z potravín v ktorých sme kupovali niektoré druhy zeleniny či ovocia. Nádoby by mali mať drenážny otvor. Tak isto nám môžu skvelo poslúžiť papierové košíčky na muffiny. 

Názvy odrôd napíšte na nádobky vodotesnými fixkami alebo si vyrobte štítky.

Ako vypestovať priesady paradajok
Ako vypestovať priesady paradajok
Ako vypestovať priesady paradajok
Ako vypestovať priesady paradajok
Ako vypestovať priesady paradajok

Odrody paradajok

Pri výbere semien máte na výber z mnohých druhov. Líšia sa od seba textúrou dužiny, chuťou aj veľkosťou či tvarom. Zafarbenie môže byť od zelenej, cez žltú a oranžovú, klasickú červenú až po višňový odtieň. Paradajky rozdeľujeme aj podľa vzrastu. Ak sme si odložili semienka z minuloročnej výsadby, je možné ich použiť. 

Postup výsevu semienok rajčín

Čo sa týka substrátu, použite nové vrecúško s vysokokvalitnou zmesou na štart semien. Vyhnite sa lacným napodobeninám, ktoré sú často príčinou neúspechu sadeníc.

Substrát najskôr dôkladne polejte vodou a premiešajte, aby bol dostatočne vlhký. Takto pripraveným substrátom si naplňte svoje nádoby, v ktorých budete pestovať sadenice. Substrát zarovnajte. Vrch substrátu rovnomerne posypte semienkami. Ak vysádzate do jednej nádoby viac odrôd, môžete si ich oddeliť prepážkami. Všetky semienka nakoniec posypte tenkou vrstvou substrátu (asi 0,5 cm), dobre zatlačte a polejte. Ideálne bude pri prvotnom zalievaní používať rozprašovať.

Nádoby so zasiatymi semienkami uložte na svetlé miesto a prikryte sklenou tabuľou, plexisklom prípadne potravinárskou fóliou. Ak ste použili plastové obaly z ovocia a zeleniny ktorých súčasťou bol aj vrchnák, jednoducho obal uzavrite. Pre vývoj samotnej rastliny je vhodné slnečné miesto a pravidelné zavlažovanie. Takéto podmienky podporujú rozvoj koreňovej sústavy.

Po pár dňoch sa objavia prvé výhonky sadeníc. Po vyklíčení semienok budú rastliny potrebovať nočnú teplotu okolo 15 °C a dennú 20 – 25 °C. Substrát by mal byť vlhký, nie priveľmi premokrený. Približne o 20 dní, budete mať plné nádoby nahustených priesad.

Až teraz priesady rozdelíme do jednotlivých nádobiek. Substrát si opäť polejte, premiešajte a naplňte ním malé nádobky. Priesady opatrne oddeľte a zasaďte. Nikdy sa nedotýkajte hlavnej stonky sadeníc paradajok, pretože tkanivá sa ľahko pomliaždia a rany slúžia ako vstupné body pre huby, ktoré spôsobujú hnilobu sadeníc. Hlavná stonka môže byť tiež poškodená, ak sa sadenica prevráti, čo sa niekedy stáva, keď sadenica paradajky so slabou stonkou oťažie novými listami. Spadnutiu zabránite, prisypaním a zatlačením substrátu okolo sadeníc. Sadenice je možné podoprieť špáradlami alebo špajchlou.

Vyhnite sa pokušeniu presádzať malé sadenice paradajok do veľkých nádob. Môže to spôsobiť zahltenie riedkych koreňov pôdnymi mikroorganizmami. Je lepšie zasadiť sadenice do o niečo väčšej nádoby, akonáhle uvidíte korene prerastajúce cez dno nádob.

Ako vypestovať priesady paradajok

Aklimatizovanie sadeníc paradajok

Pred vysadením do záhrady je dôležité sadenice aklimatizovať, aby si navykli na vonkajšie podmienky. Aklimatizácia by mala trvať aspoň týždeň. Vyneste ich na polo tienisté miesto do záhrady, na balkón, prípadne na okno v prvý deň na 2 – 3 hodiny. Postupne tento interval predlžujte a presúvajte na miesto s viac slnečnými lúčmi. Posledný deň ich nechajte vonku aj počas noci.

Výsadba sadeníc rajčín do záhrady

Sadenice vhodné na sadenie vonku by mali mať výšku 10-20 cm. Ak vám stihli narásť do väčšej veľkosti, pri sadení vykopte hlbšie jamky a nalejte do nich dostatok vlažnej vody.


Sadenice paradajok vysádzajte do záhrady až potom, keď už  nehrozia nočné mrazy. Teplota pôdy by mala dosiahnuť 15 °C. Tieto podmienky nastanú koncom apríla až v máji, najlepšie je však počkať až do polovice mája. Prehrievanie pôdy môžete urýchliť prekrytím čiernou fóliou.

Aklimatizované sadenice paradajok vysádzajte s dodržaním vzdialenosti 60 cm pri kolíkových odrodách, pri kríčkových až 1 m. Najlepším počasím na sadenie je oblačný deň bez priameho slnka. Na dno výsadbovej jamy pridajte kompost. Z rastlinky odstráňte všetky listy, ktoré narástli pod vrcholovými listami. Vysádzajte hlboko, v pôde by sa mala nachádzať celá stonka až do vzdialenosti 3 cm od vrcholových listov. Takto podporíte tvorbu nových koreňov, ktoré si rastlina bude vyháňať zo stonky. Sadenice prihrňte pôdou, utlačte a hojne zalejte.

Ak si všimnete, že sa vaše sadenice nakláňajú, opatrne ich podoprite pomocou dreveného kolíka. K opore paradajky priväzujte približne každých 25 cm výšky. Nepriväzujte priveľmi natesno.

Od vysadenia budete musieť počkať dva až tri mesiace, kým budete môcť začať zberať prvú úrodu. Plody paradajok prestanú dozrievať až s príchodom chladného počasia. Pokiaľ chcete využiť dlhšiu vegetačnú sezónu, môžete ich pestovať v skleníku.

Ako vypestovať priesady paradajok

Starostlivosť o sadenice paradajok

Ak chcete podporiť úrodnosť, zachovávajte na rastline len jednu hlavnú stonku bez rozvetvení. Bočné výhonky nájdete medzi listom a hlavnou stonkou. Vďaka odstraňovaniu bočných výhonkov bude využívať rastlina všetku energiu na produkciu plodov. Odstraňovať môžete tiež spodné bočné stonky s listami. Zlepšíte tým cirkuláciu vzduchu, čo znižuje riziko výskytu hubových a bakteriálnych ochorení.

Približne 2 týždne po presadení zalievajte rastlinu pravidelne. Keďže si paradajky vytvárajú mohutný koreňový systém, ktorým ťahajú vodu až z 2 – 2,5 m hĺbky, zalievanie bude potrebné len počas dlhšieho sucha. Priveľmi časté polievanie by malo za následok, že by korene nerástli do hĺbky. Ak ste hnojili paradajky pri presádzaní, neskôr už nebude potrebné.

Ako vypestovať priesady paradajok

Pridaj komentár